Kişisel Markanız İçin Topluluk Yaratmak

Günümüz dijital dünyasında etkileşim ve bağlantının önemi en yüksek seviyeye ulaşmış durumda.

Bu durum iletişimin konumunu güçlendirerek yeni bir konseptin de ortaya çıkmasına yol açtı:

Topluluk yaratmak!

Topluluk Yaratmak Nedir?

Topluluk yaratma ve yönetmeden önce topluluk kavramına bakmakta yarar var. Topluluk, insanlara ortak ilgi alanlarına, özelliklerine, tercih ve eğilimlerine göre bağlantı kurabilecekleri ve aidiyet duygusu sağlayan bir çeşit ağdır. Bir topluluk, bir marka, kişi veya kurumla özdeşleşen, benzer düşünen, benzer talepleri olan, benzer özelliklere sahip insanlardan oluşur.

Topluluk yönetimi, bir marka, kurum veya kişi için çeşitli etkileşim alanlarını ve araçlarını kullanarak özgün bir kitle oluşturma sürecidir. Marka, kurum veya kişi, çevrimiçi veya yüz yüze fırsatları kullanarak hedef kitlesi ile iletişim ve bağlantı kurarak topluluk yaratabilir.

“Hayranları, takipçileri ve blog abonelerini şişe kapakları gibi sayıyor. Bunun yerine, ne yaptığınızı gerçekten önemseyen toplulukla ve topluluk aracılığıyla neyi başarmayı umduğunuzu düşünün.”
Amber Naslund

Topluluk Yaratmak Neden Önemlidir?

 • Topluluk yaratmak için maksimum seviyeye çıkardığınız etkileşim, sadık bir hedef kitleye sahip olmanızı sağlar.
 • Topluluğunuzdan alacağınız geri dönüşler gelişiminizi ve marka yolculuğunuzu besler.
 • Güçlü bir topluluk, markanızın en büyük temsilcisidir. Markanız hakkında övgülerin duyulması, markanızın savunuculuğu ve geniş kitlelere yayılması topluluğunuz sayesinde daha kolay ve etkili bir şekilde gerçekleşir.
 • İnsanlar için başka insanlardan (müşteri, takipçi vb.) duyulan yorumlar her zaman daha güvenilir ve inandırıcı olmuştur. Bu nedenle topluluğunuz, markanızı temsil ederek güven kazanmanızı sağlayacaktır.
Dallas Lawrence (@DallasLawrence) | Twitter

“İzleyin, etkileşim kurun ve şeffaf olun; bunlar her zaman dijital alanda başarının anahtarları olmuştur.”
Dallas Lawrence

Topluluk Yaratmanın 8 Adımı

 • Hedeflerinizi tanımlayın

Her alanda olduğu gibi topluluk yaratmada da ulaşılabilir hedefler belirlemek gerekir. Markanızın gelecekte nerede olmasını istediğinizi düşünün. Topluluk yaratmadaki amacınızı, markanıza olan katkısını, neler elde etmek istediğinizi listeleyin.

 • Hedef kitlenizi belirleyin

Markanızın hitap ettiği hedef kitle, markanıza sadık topluluğu da oluşturur. Bu nedenle hedef kitlenizi bilmek, analiz etmek ve anlamak topluluk yaratmada size fayda sağlayacaktır.

 • Sosyal medya kanalı/kanalları belirleyin

Hedef kitlenizin en sık kullandığı sosyal medya platformları, onlarla etkileşime geçebilmek için en aktif olmanız gereken alanlardır. Hedef kitlenize ve markanıza uygun kanalları seçerek hedef kitleniz için bulunur ve erişilebilir hale gelin.

 • Sosyal medyayı etkili kullanın

Günümüzde sosyal medya, binlerce insanla etkileşim kurmanın en kolay yolu haline geldi. Sosyal medyada görünürlüğün ötesinde aktif olarak, markanızı en iyi şekilde temsil ederek hali hazırda sosyal medyada var olan topluluğunuzda en etkili şekilde bir araya gelebilirsiniz.

 • Hikâye anlatın

Artık insanlar her şeyden çok hikayelere ilgi gösteriyorlar. Markanızın oluşum hikayesi, size ait bir anı veya ilham aldığınız bir hikaye hedef kitlenizin de ilgisini çekecektir. Hikaye anlatımı içeriğinizi de güçlendirecektir.

 • İçerik stratejisi oluşturun

“İçerik kraldır.” Hedef kitlenizi özel hissettiren, kaliteli ve iyi bir içerik topluluk yaratmanızda size yardımcı olacaktır. Hedef kitlenizin istek ve beklentilerinden yola çıkın ve özgün içerikler oluşturarak paylaşın. Haftalık ve aylık olarak temalar belirleyerek bir içerik stratejisi geliştirmek, düzenli içerik üretme konusunda size ışık tutacaktır.

 • Etkileşimde olun

Topluluk oluşturmanın anahtarı etkileşimdir. Markanıza sadık bir topluluk oluşturmak için tüm kanalları kullanabilmelisiniz. Topluluğunuza sorular sorun, anketler yapın, sorularına ve yorumlarına cevap verin, yüz yüze buluşmalar düzenleyin… Yaratıcı olun ve topluluğunuzu önemsediğinizi gösterin.

 • Sonuçları ölçün

Belli aralıklarla geldiğiniz noktaya göz atmanız gerekir. Hedeflerinize ulaşmanız, eğer ulaşamadıysanız şu an hedeflerinizden ne kadar uzakta olduğunuz başarı durumunuzu göz önüne serecektir. Hedeflerinizin yanı sıra sosyal medya ve dijital mecralardan elde ettiğiniz verileri başarı ölçütünüz olarak kullanabilirsiniz.

“Topluluk üyelerinizi tek seferlik bir olay haline getirmeyin. Kullanıcılarınızla kalıcı bir ilişki kurun.”
Teresa Wu

Kaçınmanız Gereken Hatalar

 • Özgün olmamak

Bir marka yaratmakta, bir kişisel marka inşa etmekte olduğu gibi topluluk yaratmakta da en önemli etken özgün olmaktır. Karmaşıklık ve orijinal olmamak farklılaşmanızı engelleyerek topluluğunuzu sizden uzaklaştıracaktır.

 • Tutarlı olmamak

Topluluğunuzun size sadık ve bağlı olması için tutarlı olmanız gerekir. Bir sesiniz, tarzınız ve akışınız olmadığında hedef kitleniz sizi karmaşık bulacaktır.

 • Pazarlama üzerine fazla zaman ayırmak

Topluluğunuza bir tanıtım ve pazarlama aracı gözüyle bakmak yapacağınız en büyük hatalardan biri olacaktır. Topluluğunuz, markanızla derin bağ kuran, sizi temsil eden ve güven vermenizi sağlayan kişilerdir. Bu nedenle topluluğunuza daha derin bir şekilde bakabilmeniz ve topluluğunuzu önemsemeniz gerekir.

Topluluk yaratmak yeni ancak oldukça önemli bir kavramdır. Özellikle güvene dayalı ilişkilerin önem kazandığı, rekabetin oldukça fazla olduğu bu dönemde topluluğunuz sizi temsil eden, güvenilirliğinizi kanıtlayan ve farklılaşmanızı sağlayan bir araç olacaktır.

Önceki İçerikLinkedIn İle Kişisel Markanızı Kazanca Dönüştürmenin 6 Farklı Yolu
Sonraki İçerikKişisel Marka Röportajları 5: Yelda İpekli