LinkedIn İle Kişisel Markanızı Kazanca Dönüştürmenin 6 Farklı Yolu

Linkedln, global anlamda kullanılan en popüler sosyal medya platformlarından biridir.

Kurumsal anlamda kendinizi ifade edebileceğiniz ve farklı işbirliklerinin yolunu size açacak olan önemli fırsatları Linkedln sayesinde elde edebilirsiniz. Özellikle kişisel marka ve profil paylaşımı konusunda Linkedln, tercih edilen ilk sosyal medya platformları arasında yer alırken, kurumsal anlamda da taşıdığı popülerliği göz ardı edilemez.

Linkedln hesaplarınızda; eğitim durumunuzu, kişisel yetenek ve becerilerinizi, iş tecrübelerinizi, kariyerinizi paylaşabilir, işverenler ile yakın temas kurabilirsiniz. Ayrıca sadece kendinizle alakalı paylaşımlar yapmak zorunda da değilsiniz. Farklı kullanıcıların, marka ya da iş birliği içinde olduğunuz projelerin paylaşımlarına da profilinizde yer verebilirsiniz. Diğer sosyal medya platformlarından çok daha kurumsal ve profesyonel olan Linkedln; işverenler ile iş arayan kullanıcıları da bir araya getirmektedir. Sosyal medyanın gücü ile kurumsal bir profil oluşturma ayrıcalığını size sağlayan Linkedln aracılığında, meslektaşlarınızla ya da ilgilendiğiniz sektör dallarıyla alakalı kurum veya kişi profillerine ulaşabilirsiniz.

Linkedln Sayesinde İş Dünyasının Kapılarını Aralayın

  • Kişisel gelişiminizi ve marka prensiplerinizi destekleyici bir platform olmasının yanı sıra, size farklı konularda katkı sağlayacağında da emin olabilirsiniz.
  • İş arayışınıza Linkedln profiliniz üzerinden devam etmeniz, zaman kaybı yaşamanızı önleyeceği gibi size daha profesyonel bir duruş sağlayacaktır.
  • Eleman arayışınız için birden fazla kaynak kullanmak yerine Linkedln hesabınız ile benzer profilleri inceleyebilir ya da sektör ile alakalı takip ettiğiniz kişiler sayesinde sizin aradığınız niteliklere sahip kişilerin profillerini keşfedebilirsiniz.
  • Ülke ve dünya gündemini, Linkedln paylaşımları üzerinden takip edebilir, anlık paylaşımlara, gelişmelere ulaşabilirsiniz. 
  • Kariyeriniz ile alakalı bilgilere yer verebilir, ilgilendiğiniz firma ya da iş dallarından dikkat çekici iş teklifleri alabilirsiniz.
  • Sosyal ve kurumsal çevrenizin genişlemesine yardımcı olan Linkedln sayesinde; markaların ve firmaların dikkatini çekebilir, influencer olma teklifi alabilirsiniz.
  • Linkedln sayesinde; hem akademik ve kurumsal bir çevre edinebilir, hem de iş dünyasının devleri ile çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.
  • Akademik anlamda da size katkı sağlayan Linkedln sayesinde; profesyonel yöneticileri, dünya ve Türkiye bazında takip edebilir, akademik kurum ve kuruluşların gelişimini yakından izleyebilirsiniz.
  • İş ve ekonomi dünyasının bir araya geldiği nadir platformlardan olan Linkedln sayesinde; PR (Public Relations) ve influencer pazarlamaları konusunda kendinizi geliştirebilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

1- Linkedln İle İş İlanı Verebilir Ya Da İş Başvurusu Yapabilirsiniz

İş arayan ya da bulunduğu sektöre uygun bir eleman ihtiyacı olan Linkedln kullanıcıları, bu platform üzerinden amaçlarına ulaşabilirler. Diğer sosyal medya platformlarına nazaran, Linkedln profiliniz sayesinde kariyerinize dair planlamayı çok daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun haricinde bu platform sayesinde iş anlamında kendi özel çevrenizi de oluşturma imkanınıza sahipsiniz. İlgi duyduğunuz meslekle alakalı kişilere erişiminiz ve onları sosyal çevrenize dahil etmeniz Linkedln sayesinde çok daha hızlı olacaktır. Kariyer sitelerinin aksine çok daha hızlı işverenlere, firmalara ulaşma şansını size veren platform sayesinde; staj, proje vb. ilanlar ile alakalı da önünüzde daha fazla kapı açılacaktır.

2- Kişisel Marka Yönetiminize Linkedln’i Dahil Etmek Profesyonel Bir Hamle Olacaktır

Sosyal medyada karşılaştığınız tanıyor olabileceğiniz kişiler listesi; Linkedln profilinizde daha geniş ölçülerde yer almaktadır. Bunun nedeni ise; sadece arkadaş ya da aile çevrenizin değil, ilgilendiğiniz meslek gruplarının, firmaların, markaların, iş çevrenizin de bu platformda size çok yakın mesafede bulunmasıdır. Normal şartlarda özgeçmişinizi belki de ulaştırmak için çok uğraştığınız bir firmaya, Linkedln profiliniz sayesinde saniyeler içerisinde iletebilirsiniz.

Sosyal medyayı daha verimli kullanmanızı sağlayan bu sistem sayesinde profesyonel beceri ve merak alanlarınız sayesinde etki çemberiniz çok daha geniş boyutlara ulaşacaktır. Dolayısı ile elde edebileceğiniz fırsatlar ve karşılaşabileceğiniz iş pozisyonları düşünüldüğünde, profilinizi doğru nitelikler ile zenginleştirdiğinizde kazanç elde etmemeniz için hiçbir neden söz konusu değil.

3- Reklamlarınızı Etkili Bir Şekilde Linkedln Üzerinden Yapabilirsiniz

Reklam piyasası günümüzde genellikle internet üzerinden kitlelere ulaşmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla reklamların insanlarla buluştuğu nokta, sosyal medya platformlarıdır. Bu sebeple özellikle işverenler ve marka yönetimine özen gösteren kurum ya da şahıslar, daha fazla profesyonel kişiye ulaşmak için reklam paylaşımlarında Linkedln uygulamasını tercih etmektedir.

En iyi PR, en çok insana ulaşarak yapılan PR’dır, düşüncesinden yola çıkarak; kişiler ya da markalar doğru hedef kitlesi ve doğru marka yönetimi için masrafsız bir şekilde Linkedln’i tercih edebilirler. Cebinizden çıkacak olan reklam ve işbirliği ücretini bu sayede; giderler tablonuza eklememiş olursunuz. Doğru planlama, doğru strateji ve doğru platforma reklamınızı yapmanız için en iyi ortamı size sağlayacaktır. Bu sebeple Linkedln profilinizin internetteki gücünü de arkanıza alarak kişisel marka değerinizi üst seviyeye taşıyarak çok önemli bir adım atabilirsiniz.

4- Linkedln İle Doğru Stratejiyi Belirleyerek Kâr Elde Edebilirsiniz

Rekabet ve strateji; iş dünyasında ve kariyerinizde istediğiniz noktaya ulaşmak için mutlaka farkında olmanız gereken kavramlardır. Rekabet ortamında, kariyerinizin dönüm noktası olabilecek adımlar atabilirsiniz. Piyasadaki rakiplerinizi takip edebileceğiniz Linkedln, size bu konuda profesyonel anlamda destek olacaktır.

Rakipleriniz ile ilgili ya da kariyeriniz açısından kendinize örnek aldığınız kişilerin profillerine ve gelişimlerine adım adım ulaşabilirsiniz. Bir şirketin ya da markanın, büyüme hızını, etkilerini, LinkedIn profili sayesinde hangi kişilerle etkileşim halinde olduğunu inceleyebilirsiniz. Bu sayede en doğru stratejinin ne olduğu konusunda önemli bir çalışma yaparak, rekabet ortamında bulunduğunuz şahıs ya da kurumların gelişimlerine yakından tanık olup, izledikleri yoldan esinlenebilir ya da ihtiyacınız olan motivasyona ulaşarak ticari anlamda iyi bir atılım gösterebileceğiniz fırsatlar yakalayabilirsiniz.

5- Linkedln ile Influencer Yolculuğuna Çıkmaya Hazır Olun

Dijital pazarlamada son yılların en popüler mesleklerinden biri haline gelen Influencer’lık, yani stratejik pazarlamacı modelini Linkledln ailesi üzerinden de sürdürebilirsiniz.

Linkledln, popüler kültüre yön veren markaların ve de şirketlerin bir arada bulunduğu sosyal medya platformları arasında en kurumsal olan sistemdir. Popüler bir şekilde giderek büyüyen bu meslek dalında yükselmek ve kazanç elde etmek için, kesinlikle en doğru mecralardan birisi de Linkledln’dir. Sosyal çevresini marka yönetimine dahil edebilen kişilerin özellikle bu meslek dalında başarılı olduğuna sizler de şahit olabilirsiniz.

Artık firmalar sosyal çevrenizin ne kadar geniş olduğuna dikkat ediyorlar. Çevrenizi en kurumsal şekilde yönetebileceğiniz sosyal medya ortamı olan Linkledln’de potansiyel etki alanı yaratabileceğine inanılan kişilere markalar ve şirketler bu anlamda ücret ödemektedir.

Tabii her LinkedIn profili olan kişiler değil, bu platformda bulunan takipçilerini doğru proje ve strateji ile yönetmeyi başaran, etkisi altına alan profil sahipleri kazanç elde edebilmektedir. Herhangi bir ürün ya da hizmet ile alakalı yapılabilen bu pazarlama taktiği aslında çok basit. Sistemin ilerleyebilmesi için özellikle Linkedln profilini bilinçli bir şekilde hazırlayan ve etkileşimde bulunduğu çevre bakımından geniş kitlelere hitap edilebilen kişiler, marka ve firmalar ile iş birliği içine girmektedirler.

Yani tam da bu noktada markalar, sizin kişisel markanızın başarısını analiz ediyorlar.

6- Düzenli ve Güncel İçerikler Paylaşın

LinkedIn’de görünürlüğünüzü arttırmak ve kişisel markanızın daha çok insan tarafından fark edilmesini istiyorsanız, öncelikle Linkedln profilinizin hitap edeceği kitleyi belirleyip kendi LinkedIn kimliğinize yatırım yapmanız gerekmektedir. Bu yatırım sadece maddi açıdan değil, içerik kalitesi açısından da değerlendirilmelidir.

Ürettiğiniz yazıların güncel ve özgün olması için zaman harcamalısınız. Bu içerikleri üretirken kendinize zaman ve içerik konusu hedefleri koymalı, o hedeflere uymalısınız. Örneğin teknoloji, sosyal medya ve reklam alanlarında her hafta 3 içerik oluşturmayı ve bunları güncel tutmayı hedefleyebilirsiniz.

Oluşturduğunuz gönderilerde güncel konularda fikirlerinizi paylaşarak ve sorular yönelterek, bağlantılarınız bu gönderilere yorum yapmak için teşvik edebilirsiniz. Böylece gönderiniz daha çok LinkedIn kullanıcısının karşısına çıkar ve içeriğinizin beğeni ve görüntülenme sayısı da artar.

Bu durum hedeflediğiniz kişisel markaya ulaşmanız için size bir prestij kazandıracaktır. Ayrıca, profil fotoğrafınızın ve oluşturduğunuz içeriklere eklediğiniz fotoğrafların da özgün ve profesyonel olmasına dikkat ettiğiniz zaman, LinkedIn’de güçlü kişisel markaya sahip olma yolunda başarı adımlarını atmışsınız demektir.

Önceki İçerikKişisel Marka Röportajları 4: Selim Şentürk
Sonraki İçerikKişisel Markanız İçin Topluluk Yaratmak

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız