Kişisel Markanızı Başarıya Götürürken İzlenecek Adımlar

kişisel marka - Kişisel Markanızın Başarılı Olması için Bu Adımları İzleyin

Kişisel marka oluşturmak göz korkutucu ve efsaneleşmiş bir iş gibi görünebilir ve bu süreçte kaybolmanın en kolay yollarından biri de nereden başlayacağınızı bilmemektir.
Hem değişen kültürde hem de gelişen iş pazarında, bir işe başvururken veya kendi şirketinizi kurarken öne çıkmak hem yararlı hem de gereklidir. Çünkü kişisel bir marka herkes içindir.

işte ilgi çekici ve benzersiz bir kişisel marka oluşturmak için 7 adım

1. Gerçek olun

Orijinal bir kişisel markaya sahip olmanın en ayırt edici yolu gerçek ve otantik olmaktır.
Kişisel markanız, içerikleriniz sayesinde sizi günlük olarak kolayca kitlenize ulaştırmalıdır. CoinState’in kurucusu Justin Wu, “Kişisel bir marka kurmaya başlamadan önce zanaat, beceri veya endüstrinizin ustası olun. Ardından içeriğiniz kim olduğunuzu büyütmenize yardımcı olacaktır.” Der. Justin WU kendi kişisel markasını oluştururken aynı zamanda aynı sosyal medyanın gücünü eşzamanlı olarak kullanarak alanında uzman olma ününü kazandı. Bir alanda derinden yetenekliyseniz, ününüz sadece istediğiniz markayı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

2. Odaklanın

“Kilit mesajınızın ne olduğuna karar verin ve ona bağlı kalın.” diyen Cooper Harris’in kişisel markası, aktristen, saygın teknoloji girişimcisine kadar dramatik bir değişim geçirdi ve bu değişimi tek seferde sadece bir mesaja odaklanarak başardı. Siz de mesajınızı hedef demografinize odaklayarak, hem kişisel markanızın etrafında içerik oluşturmayı hem de başkalarının sizi tanımlamasını çok daha kolay hale getirebilirsiniz.
Hedeflenen bir toplulukta unutulmaz olmak için mesajınızı ve içeriğinizi bir niş konuyla tutarlı tutun. Markanız ne kadar dar bir alana odaklanırsa, insanların kim olduğunuzu hatırlaması da o kadar kolay olur.

3. Bir Hikaye Anlatın

Kişisel markanız bir hikaye anlatmıyorsa, potansiyel kitlenizin yarısını kaybetmek üzere olabilirsiniz. Skyword’ün Baş Strateji Sorumlusu Allen Gannett, bu durumu en iyi şekilde açıklıyor: “Bu günlerde en etkili kişisel marka stratejisi gerçek bir hikaye oluşturmaktır. Hiç kimse markanız hakkında sosyal medyanın dehlizlerine bağırdığınızı duymak istemez, bu nedenle markanızın etrafında kitlenizin ilgisini çekebileceği bir hikaye oluşturun.” Allen, sıcak ve arkadaş canlısı kişisel markasını daha da geliştirerek, dünyanın dört bir yanındaki havalimanlarındaki izleyicileriyle düzenli olarak görüşüyor ve sohbet ediyor.

Bu hikayeyi anlatmanın en iyi yollarından biri yazılı içerik veya videodur. İçin Pelpina Trip , sosyal video stratejist, bu kesinlikle böyledir. LinkedIn’deki kendi video kanalı, platformdaki en yüksek katılım düzeylerinden bazılarını görüyor. “Çevrimiçi iletişim kurmanın en kişisel yolu video ile. Akıllı telefonunuzu kullanarak müşterilerinize video mesajı gönderin, potansiyel müşterilerle kişisel bir bağlantı kurun ve iş arkadaşlarınızla bağlantı kurun. Sonuçta, akıllı telefonunuz her zaman yanınızda! “

4. Tutarlı olun

Tutarlı olmak dar bir odağa sahip olmaya çok benzer; tek bir konu etrafında sürekli içerik oluşturur ve markalama yaparsanız o konu için tanınmanız çok daha kolaydır.
Snapchat’ın en iyi hikaye anlatıcısı olan CyreneQ tutarlılığın önemini vurgulamak için görsel veya kişilik açısından kesinlikle tutarlı olunması gerektiğini şu sözleriyle öneriyor. “İnsanların markanızla ilişkilendirebileceği ve siz olduğunuzu bildiği benzersiz bir şey yapın. Örneğin, her videodan sonra söylediğiniz bir yardımcı bir slogan söyleyin.”

5. Olumlu Bir Etki Yaratın

Kişisel markanızı belirli bir süre boyunca geliştirdikten sonra, markanızı oluşturmaya devam etmenin genel olarak iki yolu vardır: Başkalarına ulaşacağınız köprüler kurmak veya markanızın çevresinde bir topluluk geliştirmek.
Jacob Shwirtz’ün de dediği gibi kişisel marka bilinci oluşturma konusundaki hızlı ipucu, mevcut işiniz ne olursa olsun, herhangi bir zamanda hangi projede çalıştığınız ya da bugünün önceliği ne olursa olsun, markanız olduğunuzu hatırlamaktır. Başkalarına bıraktığınız etki ve sahip olduğunuz her şeyin kendi itibarınız ve markanız olduğunu unutmayın.
Olumlu bir tutum sürdürmek ve başkalarına yardım etmek, uzun vadede markanızı sağlıklı bir şekilde büyütmenize yardımcı olacaktır.

6. Markanızı yaşayın

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, kişisel bir marka oluşturmayı kendiniz için zor hale getirmenin yollarından biri, markanızı kişisel hayatınızdan ayırmaktır. Başlangıçta gerçek yaşam tarzınızın ve markanızın aynı olması kişisel markanızı oluştururken daha kolaydır.
Kişisel markanızın gittiğiniz her yere sizi takip etmesi, kim olduğunuz gerçeğini unutmamanız inandığınız şeyi güçlendirir. Kişisel markanızı sadece bir pazarlama yolu gibi değil aynı zamanda mentorluğunuzu, liderliğinizi ve yaratıcılığınızı yansıtmanızı sağlayan bir yol olarak da görmelisiniz.

7. İnsanların benimseyeceği bir miras bırakın

Kişisel marka, sürekli gelişen ve değişen hayat boyu süren bir projedir. İşletmedeki en büyük markaları inşa eden veya geliştiren uzmanlar bile, kişisel bir marka oluşturmak için kesin kuralların olmadığını biliyor. Ancak bu genel yönergeler, özellikle yeni bir marka yaratıyorsanız veya yeniden marka oluşturuyorsanız, ilk adımların atılmasında yardımcı olur.
Kişisel markanız bir üne ve topluluğa sahip olduktan sonra, bir sonraki adım olarak geride bırakacağınız miras hakkında düşünmenizdir.

 
 

Önceki İçerikKişisel Markada Dünyaca Ün Kazanmış Başarı Hikayeleri
Sonraki İçerikSosyal Medya ve Web Siteleri İçin İçerik Oluşturma Taktikleri