Sektörde Vazgeçilmez Bir Kişisel Marka Olmak İçin Önemli Stratejiler

kişisel marka - Sektörde Vazgeçilmez Yapan Kişisel Marka Stratejileri

Kariyerinizin yönetim gücünü ele almak istiyorsanız, sektörde bağımsız olarak değer kazanmak sizi başarılı bir konuma getirecektir. Bunun için ilgilenmeniz gereken en önemli kavramın “kişisel marka” olduğunu söyleyebiliriz. “Marka sahibi olmak yerine kendinizi marka haline getirin” sloganı kariyer geliştiriciler tarafından yayılmakta, uzmanların tüm somut materyallerine konu olmaktadır. Stratejileri değerlendirip uyguladığınız zaman anlamını ve pozitif etkilerini daha iyi fark edeceksiniz. Her alanda artan rekabet ortamı ve değişen dengeler, özgünlüğün ve kişiselliğin önemini ortaya koymaktadır.

Sonuç olarak kişisel marka stratejilerinin mesleki boyutu, sizi kariyerinizde yükseltmeye yöneliktir. Arayan değil aranılır olmak her profesyonelin ihtiyaç duyduğu pozisyondur. Bunun için kariyer uzmanlarının aktardığı stratejileri değerlendirin ve kendinize özgü yeni bir yol çizin. Sizi öne çıkaran marka algısı olmadığı sürece rakiplerle baş etmek kolay olmayacaktır.

Profesyonel Olduğunuz Alanı Belirleyin

Profesyonellik” sözcüğü başlangıçta size uzak bir kavram gelebilir. Ancak herkesin karakter bakımından güçlü özelliği vardır. Bunu mesleki alanına da yansıttığında profesyonellik kazanmak zor olmayacaktır. Önemli olan kendini tanımak, keşfetmek ve yansıtmaktır. Siz de “profesyonel” yanınızı ortaya çıkarmakla işe başlayın. Doğru işi, doğru yerde yaptığınız zaman başarının da size yaklaştığını fark edeceksiniz. Tüm bu süreçte, kişiliğiniz ile değer kazanmayı da ihmal etmemelisiniz. Edindiğiniz tüm deneyimi güçlü bir karaktere çevirin ve kişisel markanızda kullanın. Edindiğiniz bu zenginlik, tüm kariyer hayatınız boyunca sizinle gelecektir.

Doğru Hedefler Seçin

Profesyonel olduğunuz alanın tüm potansiyelini kullanmak istiyorsanız doğru hedefler seçmelisiniz. Aksi takdirde güç ve motivasyon kaybı yaşamanız olasıdır. Kendinizi ait hissettiğiniz pozisyonu net bir şekilde belirledikten sonra daha doğru stratejilere yöneleceksiniz. Bu sürecin uzun vadeli olduğunu unutmayın ve başarısızlık anlarında vazgeçmeyin. Unutmayın ki tüm başarılı kişilerin bir başarısızlık hikayesi vardır. Edindiğiniz tecrübelerden ders alarak ilerlemeye devam ettiğiniz her gün, hedefe bir adım daha yaklaşacaksınız.

Öne çıkan yanlarınızı belirlemek ve buna en uygun seçenekleri değerlendirmek için uzman yardımı alabilirsiniz. Sektör, rekabet gücü ve pazar stratejileri hakkında deneyimli bir uzman size kılavuzluk edecektir. Böylece özellikle kişisel marka aşamasında amatör adımlara karşı önlem geliştirmiş olursunuz.

Sosyal Ağları Önemseyin

Güçlü bir kişisel markanın en belirgin özelliklerinden biri de değişime adapte olabilme yetisidir. Sosyal ağları kullanarak sektörün güncel ihtiyaçlarına yanıt verebilir, kitlenize örnek olacak özgün yenilikler yapabilirsiniz. Sizi vazgeçilmez hale getirecek temel faktör, arkanızda kalıcı bir kitlenin olmasıdır. Henüz kariyerinizin ilk basamaklarında iken bu kitleyi edinirseniz, şirketler tarafından tercih edilme olasılığınız artar. Sunduğunuz içerik ve profesyonel görünümünüz ile marka algısı uyandırmalısınız. Bunu algıyı kaliteli bir şekilde aktardığınız zaman firmanızın reklam gücü siz olabilirsiniz. Sizinle var olarak geliştirdiğiniz marka, bulunduğunuz tüm pozisyonları değerli hale getirecektir. Bu yüzden rakiplerinizden sıyrılacak, farkınız ile öne çıkacaksınız.

Sizi “Tek” Hale Getirecek Çözümler Sunun

Hedef kitlenizin size duyduğu ihtiyaç, pazarlamacı ve yöneticilerin ilgisine dönüşecektir. Bu da profesyonel olduğunuz alanda size pozisyon verilmesine yardımcı olur. Bunun dışında kitlenizin güvenini, reklam gücü olarak kullanabilirsiniz. Fark oluşturmanızı sağlayacak hedef kitlenizi analiz edin. Problem çözebilme gücünüzü geliştirin.  “Kişiselleştirilmiş” içerik ile hem samimi  hem de faydalı olmaya çalışın. Ortaya çıkardığınız özgün içerikler, sizi her alanda özel bir konuma yükseltecektir.

Kariyer Odaklı Platformlar Kullanın

Kişisel markanızı kalıcı hale getirmek ve alanında değer bulmasını sağlamak için kariyer odaklı platformlar tercih edin. Özellikle global alanda hizmet veren LinkedIn gibi siteler, milyonlarca kullanıcıyı bünyesinde barındırmaktadır. Tüm pozisyonların yer aldığı böyle bir platformda kendi markanızı oluşturmak size güven ve itibar kazanacaktır.

Profilinize özgeçmişinizi, başarılarınızı, vizyonunuzu ve misyonunuzu ekleyin. Görsel kimliğinizi de ortaya koymak çeşitli fotoğraf ve videolardan yararlanın. Başarı odaklı hikayelerinizi ve etkin kitle gücünüzden bahsedin. Böylece iş başvurularınız öne çıkacak, değerlendirme süreciniz daha hızlı hale gelecektir.

Güncel Fırsatları Değerlendirin

Şu anki pozisyonunuz her ne olursa olsun kişisel markanıza inanın ve yüksek hedefler belirleyin. Doğru şeyi doğru şekilde yaptığınız zaman bu hedefe ulaşmanız da kolay olacaktır. Bu doğrultuda önünüze çıkan fırsatları değerlendirin ve bahane üretmekten kaçının. Hazır olmadığınız anda gelen iş fırsatları kendinizi yetersiz hissetmenize neden olabilir. Buna karşın apabileceğinize inandığınız takdirde kısa sürede potansiyelinizin gücünü keşfedeceksiniz.

İş Birliği Yapın

Kariyerinizin yönetim gücünü elinizde bulundurmalısınız ve kişisel marka serüveninizin tüm sorumluluğunu almalısınız. Fakat bu strateji iş birliğinin önemini unutturmamalıdır. Kendinize özgü duruşunuzu koruyarak farklı kişiler ile iletişim kurun ve size değer katmalarına izin verin. Bu kişilerin edindikleri tecrübeleri sizinle paylaşmaları, size farklı bakış açıları kazandırarak adımlarınızı sağlamlaştıracaktır.

Kendinizi Kanıtlayın

Kariyerinizin ilk basamağında istediğiniz pozisyonun altında olabilirsiniz. Başarı merdiveninin ilk basamağı olan bu durum, motivasyonunuzu arttırmalıdır. Başlayabildiğiniz en doğru yerden başlayın ve fırsatların size gelmesini beklemeyin. Bunun yerine markanız ile birlikte bireysel çabalarınız ile yükselmek kendinizi kanıtlamanıza yardımcı olacaktır. Böylece sektördeki yeriniz de daha sağlam temellere dayanmış olur. Yaptığınız iş her ne ise sevin ve olumlu özellikleriniz ile tanınmaya çalışın. Edindiğiniz küçük bir kitle de olsa desteğini hissetmek size güç verecektir. Marka değerinizi olumsuz etkileyecek tüm davranışlardan uzak durun ve size inanan herkese değer verin.

Somut Gerçekliğinizi Hissettirin

Kişisel markanızı güçlü hale getirmek ve buna olan inancınızı desteklemek için mutlaka kartvizit bastırın. Henüz buna ihtiyaç duyduğunuz dönemde olmasanız dahi somut bir gerçeklik algısı oluşturacaktır. Profesyonelliğinize olan ihtiyaç arttığı zaman kartvizitiniz de ilgi görecek, bireysel olarak sağlam bir yer edineceksiniz. Bunun yanı sıra kitap, makale ya da söyleşiler ile alanınızdaki yetkinliğinizi belli edebilir, daha geniş ve somut bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikKişisel Marka Olmak: 6 Taktik
Sonraki İçerikKişisel Marka Yaratırken Başarıya Ulaştıran Altın Değerinde 4 Kural