Şirket Yöneticileri İçin Kişisel Markalama

kişisel marka - Şirket Yöneticileri İçin Kişisel Markalama

Başarılı bir şirket yönetimi için en temel kriter, değişen algılara hızlı bir şekilde adapte olabilme yetisidir. Süreç kontrolü sağlanamadığı takdirde geri planda kalmak ve güç noktasını rakiplere devretmek kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla ihtiyaçlarınızı doğru belirlemeli, marka değeri oluşturmak için çabalamalısınız. Güncel şartlarda marka algısı da değişikliğe uğramıştır. Başarı merdivenlerini kişisel olarak tırmanmaya başladığınız takdirde zaman yönetimi, rakip analizi ve kitle kontrolü gibi konularda öngörünüz daha yüksek olacaktır. Dolayısıyla bir şirket yöneticisi önce kendi kimliğine değer katmalı, ardından algı yönetimi stratejilerini uygulamalıdır. Süreci doğru değerlendirerek atılan sağlam adımlar, şirketinizin sektördeki yerini özel ve kalıcı hale getirecektir.

Kimliğinize Değer Katın

Çok çalışmak başarının en etkin anahtarlarından biridir ancak tek başına yeterli değildir. Çaba gösterdiğiniz takdirde şirketiniz için vazgeçilmez bir referans haline gelebilirsiniz. Profesyonel yanınızı öne çıkarın ve güçlü yanlarınızı keşfedin. Zaman içinde kendi kitlenizi edinecek, alanınızda aranılır bir konuma geleceksiniz. Kimliğiniz ile şirketinizi temsil gücünü kazandığınız zaman kişisel marka olmayı da başarmış olacaksınız. Etrafınızda şekillenen kitleye karşı kendinizi doğru ifade edebilecek, üzerinizde oluşan algıları yönetebileceksiniz.

Kimliğiniz üzerinde oluşacak olumsuz bir algı, marka değerinizi de düşürecektir. Buna engel olmak için çok yönlü olarak pozitif standartlar belirlemelisiniz. Hem iş hem özel hayatınızda bu standartlara bağlı kalmak size karşı hayranlık duyulmasına neden olacaktır. Bu da hitap ettiğiniz kitleyi genişletir, pazarlama gücünüzü arttırır. Örneğin; hem disiplinli olmalısınız hem de etrafınıza karşı duyarlı olmalısınız. Hedef kitlenizin kişisel algılarına ve ilkelerine uygun hareket etmediğiniz zaman pazarlama politikanız da dikkat çekmeyecektir. Öncelikle bireysel olarak güven sağlamalı, kendinize buna uygun hareket sahası çizmelisiniz. Zaman içinde bireyselliğiniz çerçevesinde üretici düşünceler ortaya çıkaracak, başarılı atılımlar gerçekleştireceksiniz. Sektörde kazandığız donanım ve kitlesel gücü şirketiniz lehine kullandığınız zaman kurumsal olarak da yükseleceksiniz. Hızlı ve sağlam bir şekilde yaşadığınız bu yükselme süreci kalıcı hale getirmek için değerlerinizi ve ilkelerinizi de korumanız gerekecektir.

Bulunduğunuz Yerin Daha Yukarısını Hedefleyin

Bulunduğunuz konumdan memnun olduğunuz sürece bakış açınız daralacak, özgün düşünceleriniz azalacaktır. Bu durumu önlemek için daima ileriye dönük hedefler belirleyin ve daha iyi bir konum isteyin. Aksi takdirde siz aynı kalsanız dahi rakipleriniz arasındaki sıralamanız değişecektir. Her an kendini yenileyen ve farklı stratejiler uygulayan rakiplerinizin önünüze geçmesi kaçınılmaz hale gelir.

Mesleki, eğitsel ya da kültürel anlamda kazanacağınız her değer, markanızın potansiyelini de yükseltecektir. Bu nedenle çok yönlü olmalı, yeni deneyimlere karşı açık olmalısınız. Hedeflediğiniz noktaya ulaşabilmek uygun şartları oluşturun,

Alanında başarılı bir profesyonel ya da cesur bir girişimci  olsanız da vizyonu olan bir markanız olmadığı sürece yetersiz kalırsınız. Bu durumun artık daha geniş bir kitle tarafından fark edildiğini söyleyebiliriz. Yerli ve global sektörde marka sahibi olmanın önemi günden güne daha iyi kavranıyor. Uzmanların pazarlama üzerine yaptığı konuşmalar ve yayınlanan kitaplar da ‘’kişisel markalaşma’’ üzerine yoğunlaşmaktadır. Başarının ivmesini yukarı doğru arttırmak ve sürece yön vermek için doğru stratejiler önemini kavramak, doğru şekilde uygulayabilmek gerekir.

Pazarı Analiz Edin ve Yönetim Gücünü Kendinizde Toplayın

Kendi kontrolünüzü sağlayamadığınız zaman pazardaki yerinizi de rakipleriniz belirler. Sürekli yeni pazar arayışında olun, sahanızı genişletmeye çalışın. Nerede olduğunuzu ve nereye ulaşmak istediğinizi bilin. Tüm aşamaları ile ilerleme sürecini yönettiğiniz zaman başarıya da daha sağlam adımlarla ilerlemiş olursunuz

Elemanlarınıza ‘’Kişisel Markalama’ Bilinci Kazandırın

Kişisel marka” kavramının işlevsel yönünü tam anlamıyla keşfettiğiniz zaman şirketinizin tüm pozisyonları için kullanabilirsiniz. Tüm elemanlarınıza ‘’kişisel markalama’’ hakkında bilgi verin. Bununla ilgili uzman desteği ile konferans düzenlemek işinize yarayabilir. Her elemanınızın reklam potansiyelini ve marka gücünü fark ettiğinizde başarı basamaklarını da daha hızlı tırmanacaksınız. Unutmayın ki marka, bütünsel bir algıyı oluşturur. Parça ve bütün ilişkisi olmalı, tüm elemanlar kişisel marka değerinin bilincinde olmalıdır.

Perspektifinizi Genişletin

İyi bir yönetici, keskin ve net görüş açısına sahip olmalıdır. Talep edileni uygulamakla yükümlü değildir ve kendi taleplerini oluşturması beklenir. Mevcut durumunuzu, pazar gücünüzü, potansiyelinizi ve size dair tüm detayları keşfetmelisiniz. Şirketinizin üst basamaklarından başlayarak alt basamaklara doğru inmeli, elemanlarınızın potansiyellerinin farkına varmalısınız. Size marka değeri yansıtacak hiçbir değer ihmal edilmemeli, doğru ayrıntılar bulunarak kişiselleştirme sürecinde kullanılmalıdır. Hedef kitlenin var olan ve var olması beklenen tüm ihtiyaçlarını öngörebilmeli, çözüm odaklı özgün stratejiler üretebilmelidir.

Şirket Yöneticileri İçin Kişisel Markalama Neden Gereklidir?

  • Sektördeki profesyonelliğinizi kanıtlamanın en iyi yolu kendinize ve şirketinize marka değeri kazandırmaktır. Güncel gelişmelerden kendinizi alıkoymamalı, markanıza değer gücü kazandırmalısınız.
  • Başarılı bir şirket yönetici, potansiyel reklam gücünü maksimum düzeyde kullanmak ve kalıcı bir kitle edinmek ister. Kişisel marka çalışmaları da bu amaç doğrultusunda yapılmaktadır. Olumlu izlenim oluşturmak, hedef kitleniz ile aranızda duygusal bir bağ oluşmasına yardımcı olacaktır. Sizi başkalarından ayırt edilir düzeye çıkaracak bu bağ, ticari gücünüz üzerinde de önemli bir rol oynar.
  • Marka oluşturmak ve tüm yönleriniz ile dikkat çekmek, global alanda sesinizi duyurmanıza yardımcı olur. Ülkemizde marka yaparak adını dünyaya duyurmuş birçok isim vardır.
  • Artan yaşa bağlı olarak iş gücünün azalması, pozisyonunuzu tehlikeye atabilir. Kişisel marka ile konumunuzu kalıcı hale getirmek mümkün olacaktır.
  • Şirketin çıkarları, yöneticinin sorumluluğundadır. Şirkete atfedilen marka değeri talebi arttıracak, şirket çıkarlarını olumlu yönde etkileyecektir.
  • Özgün yanları ortaya çıkarmak ve buna bağlı olarak kalıcı bir kitle edinmek sektördeki yerinizi sağlamlaştırır. Böylece zirve savaşlarından korunmuş olursunuz .

Kaynak: https://www.biymed.com/pages/makaleler/makale85.html

Önceki İçerikKişisel Markada Dünyaca Ün Kazanmış Başarı Hikayeleri
Sonraki İçerikSosyal Medya ve Web Siteleri İçin İçerik Oluşturma Taktikleri