Kişisel Marka Hikayeleri 8: Arianna Huffington

“Bana durmam için bir yer verin, dünyayı hareket ettireyim.” 

Yeni nesil haber kaynağı denince akla gelen ilk isim kuşkusuz Arianna Huffington oluyor. Dünyada dijitalleşme daha yeni yeni konuşulmaya başlamışken cesur bir adımla medyayı dijital dünyaya taşıyan Arianna Huffington’ın hikayesi binlerce insana ilham veriyor!

Yeni medyanın en etkili kadınlarından Arianna Huffington…

Arianna Stassinopoulos Huffington, 15 Temmuz 1950’de Atina’da dünyaya geldi. Yunan-Amerikan asılı olan Arianna Huffington, bir gazeteci ve yönetim danışmanı olan Konstantinos ve Elli Stasinopoulou’nun kızıdır.

Arianna Huffington, 16 yaşında Birleşik Krallık’a taşındı ve Cambridge Girton College’da ekonomi okudu. Eğitim hayatının ardından Londra’da bir dükkân açan Huffington, yazılar yazmaya başladı. 

“Korkusuzluk, korkunun yokluğu değildir. Korkunun ustalığıdır.”

İlk kitabını 1974 yılında yayınladı. Kadın özgürlüğü hareketini konu alan “The Female Woman” isimli kitabı, “After Reason” isimli ikinci kitabı takip etti. 1980 yılına gelindiğinde Arianna Huffington, Maria Callas’ın biyografisi olan “The Women Behind the Legend” kitabını yayınladı. Bu kitabın ardından antik mitleri konu alan “The Gods of Greece” ve Picasso’nun biyografisi “Picasso: Creater and Destroyer” isimli kitapları yayınladı.

1980 yılında New York’a taşınan Arianna Huffington, 1986 yılında Amerikan Savunma Bakanlığı’nda görevli Michael Huffington ile evlendi ve çiftin iki kızı oldu. O dönemde çift muhafazakâr kanadı destekliyor ve siyasette aktif bir rol oynuyordu. Michael Huffington’ın ABD Senatörlüğü için yürüttüğü kampanyayı destekleyen Arianna Huffington, o dönemde sağcı bir dergi olan National Review için de yazılar yazıyordu. Çift 1997 yılında boşandı.

“Her zaman doğru karalar veremeyeceğimizi, bazen asil bir şekilde batıracağımızı kabul etmeliyiz.”

1990’ların sonunda, özellikle Yugoslav savaşları sürecinde NATO müdahalesine karşı çıkan Arianna Huffington, siyasi görüş olarak sol kanada yakınlık duymaya başladı. Küresel ısınma karşıtı çalışmalarıyla tanınan Huffington, 2003 yılında California valiliğine aday oldu ancak kazanamadı. Huffington’ın aynı yıl yayınlanan kitabı “Pigs at the Trough: How Corporate Greed and Political Corruption are Undermining America” en çok satanlar listesine adını yazdırdı.

“Neden övgülerimizin asla kapsamayacağı her şeye odaklanarak bu dünyada sınırlı zamanımızın çoğunu harcıyoruz?”

Arianna Huffington 2005 yılında medyada bir devrim yaratacak olan Huffington Post’u kurdu. Andrew Breitbart, Kenneth Lerer ve Jonah Peretti ile birlikte, 1 milyon dolarlık yatırımla kurulan Huffington Post, blog platformu ve haber kaynağı olarak yayın yapmaya başladı. Başta siyasetle ilgili haberleri yayınlayan site, zamanla sanat, spor, iş dünyası gibi kategorileri kapsar hale geldi. 3 yıl içerisinde dünyanın en güçlü blog platformu ilan edilen Huffington Post, 2011 yılında AOL tarafından satın alındı.

2016 yılında Huffington Post’taki görevinden istifa eden Arianna Huffington, yeni bir girişimle karşımıza çıktı: Thrive Global! Huffington’ın 2014 yılında yayınlanan “Thrive: The Third Metric to Redefining Success and Creating a Life of Well-Being, Wisdom, and Wonder” kitabından ilham alan bu sitede sağlıklı yaşam, kişisel gelişim ve başarı üzerine içerikler yayınlanıyor.

“Korkarken bile yapmayı hayal ettiğin şeyi yapmalısın.”

Arianna Huffington, Time dergisinin en etkili 100 insan ve Forbes dergisinin en etkili 100 kadın listelerinde yer almıştır. Yazdığı kitapları en çok satanlar listesinde yer alan, medyada devrim yaratan, dijitalin öncülerinden Arianna Huffington, başarılı bir kadın ve güçlü bir kişisel marka olarak ilham vermeye devam ediyor.

Önceki İçerikİnsanları Etkilemek İçin İhtiyacınız Olan 10 Özellik
Sonraki İçerikKişisel Marka Röportajları 7: Emir Kosif