Başarılı ve Etkili Sosyal Medya Kullanımı İçin Taktikler

kişisel marka - linkedin ipucu ile kişisel marka oluşturmak

Bireysel ve kurumsal başarıya giden yolda en önemli durak olan sosyal medya, her geçen gün etkisini arttırmaktadır. Beklentileri karşılamak ve doğru stratejileri uygulamak ise engin bir tecrübe gerektirir. Uzun yılları kapsayan deneyim ve araştırmaya bağlı olarak uzmanlar tarafından ortaya atılan stratejiler, size bu serüvende rehberlik edecektir. Sosyal medya kullanımını başarı haline getirmek istiyorsanız küçük adımlar ile başlayabilir, sağlam bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Aktif Sosyal Medya Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Kendinizi doğru şekilde ifade etmek ve başarılarınızı öne çıkarmak için sosyal medyanın gücünden yararlanabilirsiniz. Hedef kitlesinin doğrudan ulaşabileceği bir konumda yer almak özellikle işletmeler için önem taşımaktadır. Globalleşen dünyada dengeler sürekli değişmekte her alanda rekabet öne çıkmaktadır. Farklılıkları ile öne çıkan ve ayırt edilen olmak ise dijital platformdaki gücünüzle doğrudan etkili olacaktır.

Amacınızı ve Hedef Kitlenizi Belirleyin

Doğru sosyal medya kullanımının ilk adımı, odak noktasını belirlemektir. Rastgele içerik paylaşımı yapmak ve herkesi etki altına almaya çalışmak, ilk aşamada kaybetmenize neden olacaktır. Kendinizi tanıyın ve öne çıkan özelliklerinizi fark edin. Hangi alanda ortaya çıkacağınızı bilmek, hedef kitlenizi de oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Kitlenizin ihtiyaçlarını belirledikten sonra özgün ve farklı stratejileri de ortaya koyabilirsiniz. Bu keşfediş süreci ve üretkenlik, sizi sahanızda tek hale getirecektir.

Sosyal Medyada Başarı Kazanmanın En Hızlı Yolu: Zengin ve Özgün İçerik

Öncelikle, tüm sosyal medya taktiklerinin tek başına hiçbir işe yaramayacağını bilmeniz gerekir. Kültürel ve donanımsal bakımdan sağlam bir temele sahip olunmalıdır. Ön şartlar sağlanmadığı takdirde istenilen sonucun alınması da zor olacaktır.

Amacı ve hedef kitlesi belirlenmiş bir sosyal medya profili, doğrudan üretmeye başlamalıdır. Zengin bir içeriğe sahip olmak, kitlenizi kalıcı hale getirir. Başlangıçta kaliteli, faydalı, özgün ve üretken olmak size karşı duyulan güveni de etkileyecektir.

Tüm bunların yanı sıra hiçbir strateji ile elde edemeyeceğiniz değerler de vardır. Kontrol listesi yapmak ve tüm adımları olduğu gibi uygulamak bile bazen başarı için yeterli olmayabilir. Asıl noktanın samimiyet olduğu unutulmamalıdır. Karşı tarafa hissettirilen heyecan ve istek, başarıyı da doğrudan size getirecektir. Dolayısıyla özveriden kaçınmayın ve takipçilerinizin beklentilerine önem verin. İçtenliği ve motivasyonu sağladığınız zaman diğer stratejiler basit ve küçük bir adıma dönüşecektir.

Sosyal medyanın en önemli unsuru olan içerik oluşturulurken, iç ve dış birçok faktörlerden yararlanılabilir. Örneğin, kitlenizin beklentilerini bilmek ve buna göre üretmek için “sosyal dinleme” yöntemi kullanılabilir. İnternette hakkınızda yapılan yorumları okuyun ve sizi olumlu yönlendirecek şekilde değerlendirin. Bu aşamada asıl hedef ve değerlerinizden taviz vermemeniz gerekir.

Görselliğinizi Ön Plana Çıkarın

Kullanılan görsellerin çoğu zaman yazılı metinlerden daha etkili olduğu unutulmamalıdır. Görsel kimlik alanında da size avantaj sağlayacak olan bu durum, sosyal medyadaki duruşunuzu etkileyecektir. Sunduğunuz tüm içerikleri etkili görseller ile zenginleştirin ve kaliteye özen gösterin. Başarısız görseller, amatör olarak tanımlanmanıza yol açacaktır. Dijital alandaki yetkinliğinizi kanıtlamak için gelişmiş programlar kullanarak videolarınızı düzenleyin. Alt yazı kullanmak, global alanda anlaşılmanızı ve hedef kitlenizin genişlemesini sağlar. Bu gibi ince detaylar başlangıçta önemsiz gözükse sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

Geleceğe Dönük Bütçe Hesabı Yapın

Özellikle pazarlama amacına sahip sosyal medya kullanımı için bu stratejinin uygulanması önemlidir. Reklam bütçesi, içerik, SEO hizmeti gibi birçok alanda harcanan giderler ve gelirler kayıt altına alınmalıdır. Bu sayede aktif ilerleme sürecinizi kalıcı hale getirmek ve kar olasılığını arttırmak mümkün olacaktır.

Organik sosyal medya zamanının geride kaldığını söyleyebiliriz. Günümüzde herhangi bir sosyal medya hesabının başarıya ulaşması için reklam büyük rol oynuyor. Bireysel ve küçük bir kitleye dönük hesapların dahi promosyondan faydalandığını gözlemleyebilirsiniz. Dolayısıyla büyük ve kararlı bir hedefiniz varsa etkili bir reklam gücünden faydalanmanız gerekecektir. Bunu bütçe hesabınıza uygun şekilde düzenli aralıklar ile tekrarlamanız daha kalıcı sonuç almanıza yardımcı olur.

Reklam stratejisini uyguladıktan sonra doğru analitik yöntemi ile değerlendirme yapmalısınız. Başlangıçta olduğunuz konum ile reklamın sizi ulaştırdığı konum arasındaki fark, sonraki süreci belirleyecektir. Buna göre yeni bir yöntem oluşturmanız veya var olanı geliştirmeniz gerekir.

 Etkileşimlerinizi Sosyal Medya Kurallarına Göre Yapın

  • Hedef kitlenizin mesajlarına hızlı ve samimi bir şekilde cevap vermek, etkileşim oranınızı arttırır. Bu da öne çıkmanıza yardımcı olacaktır.
  • İçeriklerinizi paylaşırken aktif kullanıcı sayısının yoğun olduğu zaman dilimini seçin. Örneğin; öğle ve akşamüzeri paylaşılan içerikler daha çok kullanıcıya ulaşmaktadır.
  • Web sitesi kurarak insanları sosyal medya hesabınıza yönlendirebilirsiniz. Bu farklı kitlelere ulaşmaya ve etkileşiminizi arttırmaya olanak sağlar. Özellikle pazarlama alanında satış olanaklarınızı arttıracak bir strateji olacaktır.
  • Eğer sosyal medya üzerinden satış gerçekleştiriyorsanız süreci olabildiğince basitleştirin. Satın alma aşamaları ne kadar az ve kısa olursa, satış oranı da o kadar yüksek olacaktır. İnsanların fazla bilgi vermekten hoşlanmadıklarını unutmayın.
  • Farklı başlıklar, farklı içerikler ve yeni yöntemler denemekten çekinmeyin. En dikkat çekici ve en başarılı atılımınız, herkesten farklı olmayı başardığınız an gerçekleşecektir.
  • İnteraktif videolar oluşturarak kitlenizin sürece katılmasına izin verin. Tek yönlü içerik paylaşımı olduğu zamanla takipçileriniz sıkılmaya başlayacaktır.
  • Bazı kullanıcılar düzenli ve seyrek aralıklarla paylaşım yapmakta, bazıları da günde onlarca kez aktif içerik sunmaktadır. Dolayısıyla paylaşım aralığının herhangi bir kriteri bulunmamaktadır. Kitlenizi sıkmayacak derecede paylaşım yapmanız yeterli olacaktır.

Sosyal medyada başarı kazanmak için üç altın kurala öncelik verilmelidir. Öncelikle kitlenin güveninin kazanılması gerekir. Bu güven sağlandığı takdirde kullanıcılar ile aranızda bir bağ oluşur. Sevgi ve beğeni kazanma aşamasında içerikleriniz daha çok ilgi görür ve satış oranı yükselir. Dolayısıyla temel insani değerlere önem veriyor olmak, sosyal medyanıza gösterilen ilgiyi de doğrudan belirleyecektir.

Tüm bu ayrıcalıklar sağlandığı takdirde hala  başarı sağlanamıyorsa işletmenin denge ve entegrasyonu kontrol edilmelidir. Başarılı bir işletmede kültürel birikim, yetenek ve teknolojik donanım birbiri ile bir bütün içinde olmalıdır. Vizyon ve başarılı bir misyon ile desteklenmesi gereken bu unsurlar, başarının temelini oluşturmaktadır. Sürece bu edinimler ile başlamak gerçek bir marka değeri oluşturacak ve organik trafiği arttıracaktır. Önemli olan bu detaylar hakkında bilgi kazanmak ve süreci doğru şekilde yönetmektir. Eksik bir detay fark edildiği zaman bilinçli bir şekilde hareket edilmeli, sürece entegre edilmelidir.

Dikkat Çekin ve İkna Edin

Başarılı bir sosyal medya yönetiminin en önemli iki boyutu, dikkat çekebilme ve ikna edilme yetisidir. Hiç kimse doğrudan alışveriş yapmak için sosyal medya kullanmaz. Bu bilinç ile hareket edilmeli, kitleleri çekebilmek için özgün metotlardan yararlanılmalıdır. Dikkat çekmek ve potansiyel müşterinin ilgisini kazanmak alışveriş ile sonuçlandığı zaman başarılı bir sosyal medya hesabından söz edilebilir. Bunun için reklam gücünün de üzerinde bir desteğe ihtiyaç duyulacaktır. Profil, kaliteli içeriği ve edindiği müşteri memnuniyeti ile hedef kitleye kendini kanıtlayabilir olmalıdır. Aksi takdirde dikkat çekici tüm eylemlerin etkisi oldukça kısa sürecektir.

Kaynak : https://jeffgibbard.com/social-media-strategy/

Önceki İçerikKişisel Markanıza Değer Katan 20 Etkili İpucu
Sonraki İçerikKişisel Marka Yaratırken Olmazsa Olmaz: Özgüven Yolculuğu