Kişisel Marka Yaratırken İmaj Çalışmasında İzlenecek Yollar

kişisel marka - Kişisel Marka Sürecinde İmaj Çalışması Nasıl Olmalı

Kişisel marka ile imaj, birbirini tamamlayıcı niteliktedir. Markanıza değer kazandıran asıl unsur, oluşturacağınız kaliteli bir imaj olacaktır. Kişisel tutum ve davranışlarınız, sözel diliniz, jest ve mimikleriniz, beğenileriniz karakterinizi oluşturur. Tüm bunların karşı tarafta oluşturduğu etki ise marka değerinizi belirler. Başkalarının fikirleri ile marka değeri oluşturmak kulağa hoş gelmiyor ancak başarı için oyunu kuralına göre oynamanız gerekecektir. Ek olarak olumsuz niteliklerinizi olumlu nitelikler ile değiştirmek, kısacası olumlu bir imaj yansıtmak da başarılı bir çalışma ile mümkün olmaktadır. Bu aşamada vereceğimiz uzman tavsiyeleri sizin için kılavuz niteliğinde olacaktır.

İlk İzlenimin Gücüne İnanın

İlk izlenimin oluşması için birkaç dakika hatta birkaç saniye yeterken bunu değiştirmek ise yıllara mal olabiliyor. Bu herkesin elinde olmadan yaptığı içgüdüsel bir davranış olarak kabul edilebilir. Düzgün giyimli, temiz ve kibar konuşan beyefendi hakkında saygınlık kanaati getirilecek ve onun önemli biri olduğu düşünülecektir. Aynı duruma zıt örnekler de verilerek çoğaltılabilir. Ancak bu durumun bizi ilgilendiren kısmı, yanlış kanaate neden olmasıdır.

Bencil bir izlenim veren bireyin sunduğu hizmet merak uyandırmaz ve onunla iş birliği yapmak isteyen pek az insan çıkar.  Algılara her zaman güvenmemek doğru olsa da yanıltıcı etkisinden tamamen kurtulmak çok zor görünmektedir. Bunun yerine olumlu imaj değişikliği ile ilk izlenimin değiştirilmesi amaçlanabilir. Buna yönelik olarak özellikle iş görüşmesine giden insanlar kıyafet ve duruşunda değişiklik yapmaktadırlar. Belli bir gruba ait olduğunu hissettirmek için yapılan imaj değişikleri de özellikle ergenlik döneminde görülür. Hayran olunan herhangi bir kişi ya da gruba ait broş, kolye, yüzük gibi materyaller kullanılır. Böylece kişi, ilk izlenimde ilgi alanını belli etmek ister. Çoğu zaman birey hakkında oluşturulan bu algı da yanıltıcı olmaktadır.

Mevcut durumunuzun farkına varın

Her zaman bahsettiğimiz bir kural vardır: Mevcut durumu bilmeden hedefe doğru ilerlemek de mümkün olmayacaktır. Bu nedenle şu an sahip olduğunuz imajı değerlendirin ve sizi yansıtıp yansıtmadığı hakkında fikir yürütmeye çalışın. Giyim tarzınızı oluştururken harcadığınız zamanı düşünün. Beğenilerinizi kendi düşünceleriniz mi oluşturuyor yoksa bir başkasını mı taklit ediyorsunuz? İmajınız hakkındaki bilgilerin farkında olmanızı sağlayan bu soru ve düşünceler, ne istediğinize karar vermenizi amaçlıyor.

Giyim Tarzınızın Oluşturduğu İzlenime Odaklanın

Değişimin boyutu hakkında karar verebilmek için şu anki durumunuzun oluşturduğu izlenime odaklanın. Sizi istediğiniz gibi gösterdiğine inanıyor musunuz? Daha genç, daha düzenli ya da daha şık bir izlenim oluşturmak istiyorsanız imaj değişikliği yapmanız gerekecektir. Marka değerlerinize ve beklentilerinize uygun olmayan tüm kıyafetleri gardırobunuzdan temizleyin ve mecbur kalınmadığı sürece onları kullanmayın. Sizi yansıtmadığını düşündüğünüz şeyleri giymek hem marka değerinizi düşürecek hem de öz saygınlığınızı yitirmenize neden olacaktır.

Sahip Olmak İstediğiniz İmajı Belirleyin

İmaj oluşumunun en önemli aşamasında sizin beklentileriniz ve hayal gücünüzden yararlanılmaktadır. Kim olduğunuzu ve nasıl görünmek istediğinizi net bir şekilde belirleyin. Bu sırada karakter özelliklerinizi de değerlendirmeyi ihmal etmeyin. Bir imajı beğeniyor olsanız dahi sizin karakterinizle zıtlık gösteriyor ise marka değerinizi düşürecektir. Rahat bir karaktere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız salaş bir imaj edinmeniz daha tutarlı olacaktır. Önemli olan kaliteli, uyumlu ve dengeli bir tarz oluşturabilmektir.

İmajınızı Kullanmak İstediğiniz Alanı Belirleyin

Kişisel hayal ve beklentilere dayanılarak oluşturulan imaj, özel yaşam için geçerlidir. Kariyer geliştirmek amacı ile imaj sahibi olunmak istiyorsa vücut hatları dikkate alınarak belli özelliklere uygun tarz oluşturulur. Örneğin; disiplinli, düzenli ve çalışkan bir izlenim vermek sizi mesleki alanda ön plana çıkaracaktır. Bu duruma farklı örnekler de verilebilir. Örneğin; sanat dünyasına adım atan birey için yapılan imaj çalışmasında özgünlük ve tasarım ön plana çıkarılacaktır. Ancak tüm bu imaj değişiklikleri sizi özgünlük ve samimiyetten alıkoymamalıdır. Aksi takdirde üretkenliğiniz olumsuz etkilenebilir. Tarz değişikliği yapıyor olsanız da içinde rahat hissedeceğiniz parçaları tercih edin.

Kaliteye Önem Verin

Kaliteli görünüme sahip kıyafet, kişisel markanız üzerinde de önemli bir rol oynayacaktır. Bu yüzden alışveriş yaparken doğru markalar tercih etmeye özen gösterin.

Aynaya Bakın ve Değerlendirin

İmajınızın son aşamasında aynaya bakın ve kendinizi objektif bir şekilde değerlendirin. “Dış görüntüm, kişisel markama kazandırılması gereken nitelikler ile uyuşuyor mu?” sorusunu kendinize yöneltin. Eğer sonucun olumlu olduğunu düşünüyorsanız süreci başarı ile tamamladığınızı söyleyebiliriz.

KAYNAK:  https://www.careerattraction.com/what-does-your-image-say-about-your-personal-brand/

Önceki İçerikKişisel Marka Oluşturma Aşamaları
Sonraki İçerikSosyal Medya Fenomenleri İçin Kişisel Markalama