Kişisel Marka Yolculuğunda Hedef Belirleyerek Başarıya Ulaşın

İster kurumsal bir şirkette çalışan olun, ister girişimci. Kişisel gelişim vizyonu ve hedef belirlemenin hiçbir meslek, cinsiyet ya da yaş gibi belirli kalıpları yoktur. Unutmamanız gereken en önemli gerçek şudur ki; güçlü ve kalıcı bir kişisel markaya sahip olmak istiyorsanız, gerçekten inandığınız bir kişisel vizyona ve hedefe sahip olmalısınız. Bu yolda ilerleyeceğiniz, pes edecek duruma gelseniz bile sizi motive ederek ayağa kaldıran gerçek hedefinizi belirlediğinizde, kişisel markanızın sizinle birlikte büyüdüğünü hissedeceksiniz.

Başarının Sırrı Nedir Diye Sorsalar Ne Cevap Verirdiniz?

Azim mi, inanmak mı, çok çalışmak mı yoksa hedef belirlemek mi? Doğru bilinen yanlışlardan olsa gerek; başarmak inanmanın yarısıdır sözü aslında kullanıldığı duruma göre değişiklik gösteren bir inançtır. Başarmak için inanmaya ihtiyaç duymak doğru bir kanı olsa da, öncelikle başaracağınıza inanacağınız bir hedefe ihtiyacınız bulunuyor. Hedef belirlemeden çıktığınız yolun sonunda başarı olup olmadığına karar veremezsiniz. Dolayısıyla öncelikle kendiniz için doğru olduğuna inandığınız bir hedef belirlemeli ve bu yolda başarılı olacağınıza inanacağınız bireysel motivasyonunuzu geliştirmelisiniz.

Hedef Belirlerken Neye Dikkat Etmelisiniz?

Hedef, sizin varmak istediğiniz yol, almak istediğiniz sonuç ve geçtiğiniz bir sınavdır. Aynı zamanda bu sınavın size kattıklarıdır. Hedef; tamamen öznel olmakla birlikte, büyük ya da küçük olarak asla sınırlandırılmaması gereken bir olgudur. Büyük şirketler, marka yöneticileri, 9 yaşındaki bir çocuk ya da üniversiteye hazırlanan genç bir birey, kendi hedefleri doğrultusunda bir inanmışlık sergilerler. Sorumluluklar, hedefleri sizin için büyük ya da küçük hale getirir.

Örneğin bir girişimcinin hedefi; şirketini büyüme oranları bazında ilerletmektir. Eğer, bu girişimcinin şirketi, büyüme anlamında, bu yıl ki hedefleri doğrultusunda ilerleme kaydettiyse; girişimcimiz hedefine ulaşmış olacaktır. Bir öğrencinin hedefi; sınavdan geçer not almak ve dersi başarıyla tamamlamaktır. Bu öğrenci sınavdan geçer not alarak bunu başardıysa, hedefine ulaşmış olacaktır. Sizin için küçük ya da büyük olan herhangi bir hedef; sizin bugünkü motivasyonunuzu ve yarınki vizyonunuzu geliştirecek olan bir gerçektir. Dolayısıyla hedeflerinizin büyüğü ya da küçüğü olmamalı. Sadece istediğiniz şeyi nasıl elde edebileceğinizi planlamalı ve de bu doğrultuda yürümelisiniz.

Hayattaki hedeflerinizi belirlerken, dikkat etmeniz gereken şeylerin başında; zaman gelir. Zamanı verimli kullanmak, başarınızı destekleyecek olan hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak fırsatlar yakalamanızı sağlayacaktır. İstediğim şeye ulaşmak, elde etmek belki bugün hedeflediğim şeyi başarmak anlamına gelebilir. Ancak yarın için de bu hedefe ulaşmak beni mutlu edecek mi? Hedefe ulaşmak benim için ne ifade ediyor? Özel hayatımda ve iş hayatımda; hedefime ulaşmak için ne yapmalıyım? Ne zaman harekete geçmeliyim? gibi sorular, size mutlaka doğru yolu gösterecek cevaplar sunacaktır.

Hedeflerim Doğrultusunda İlerlemek İçin Ne Yapmalıyım?

Hedefleriniz, istekleriniz her ne olursa olsun; mutlaka özverili bir şekilde bu yola çıktığınızı kendinize ispatlamanız gerekmektedir. Ben bu işi başarmak istiyorum, ben bu sonucu almak istiyorum, ben bu konuda ilerleme kaydetmek istiyorum ya da iş ve özel hayatımda başarılı olmak istiyorum diyen, milyonlarca insan var. Peki, bu istekleri doğrultusunda hepsi, kendilerine hedef belirliyor mu, yoksa sadece istemekle yetinip, sihirli bir masal karakterinin kendilerini bulmasını mı bekliyorlar? “Benim hedefim çok büyük, ilerlemek için nereden başlayacağımı bilmiyorum.” diyorsanız tekrar düşünün. Neye göre ya da kime göre büyük? Hedeflerimizi kendimiz yaratır ve onları kendimiz ulaşılmaz yaparız. Yaşınız, eğitiminiz ve medeni durumunuz ne olursa olsun, bir hedefiniz varsa yaptığınız her şeyden zevk alabilir ve de kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ulaşmak istediğiniz noktaya gelmek için yapmanız gereken şey, motivasyonunuzu sağlamaktır. Ders çalışmak istiyorum, ancak bir türlü verim alamıyorum. Peki, bu durumu değiştirmek için herhangi bir girişimde bulundunuz mu? Belki mekân değişikliği, belki kalem ya da kitap değişikliği ya da çok basit bir ışık değişikliği veriminizi arıttırabilir. Ancak bu tarz basit nüanslar bazı durumlarda çalışma veriminizi arttırmaya yetmeyebilir. Okuduğunuz şeyden ya da çalıştığınız dersten zevk almıyorsanız, yanlış bir hedef belirlemiş olabilirsiniz. Bu sebeple öncelikle kendinize ben bu derste neden başarılı olmalıyım sorusunu yöneltmeniz gereklidir. Emin olun ki; vereceğiniz cevaplar, size mutlaka bir hedef ve motivasyon odaklı ilerlemeniz gerektiğini gösterecektir.

Yeniliğe Açık Olmak Bana Ne Kazandırır?

Hayata bakış açınız, hem iş hem de özel hayatınızı oluşturmanızı sağlayacak koşulları ve de seçimleri ortaya koyacaktır. Mutlu ve başarma deneyimini elde etmiş bir birey olmak için yeniliklere açık olmalısınız. Hedeflerinize ulaşmak için herkesin kullandığı yolları seçmek zorunda değilsiniz. Gelişmeleri gözden kaçırmadan takip etmeli ortaya çıkan dinamiklere açık olmalısınız.

Hedeflerinize ulaşmak için kendinize bir yol çizdiğiniz bu süreçte, dikkat edeceğiniz en önemli konu, kendinizi ve de bakış açınızı yenilemenizdir. Yeni bakış açıları kazanmak için alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir. Peki, yeniliğe açık olmak size ne kazandırır?

  • Çeşitli alışkanlıklar
  • Yeni iş birlikleri
  • Yeni arkadaşlıklar
  • Vizyon
  • Farklı bakış açıları
  • Yeni fırsatlar
  • Yeni çalışma disiplini
  • Özgünlük
  • Farklı ilgi alanları

Hayatınızda yaptığınız ufak bir değişikliği düşünün. Her zaman aynı noktada kahve içtiğinizi ve bir gün farklı bir yerde, farklı insanlarla bu eylemi gerçekleştirdiğinizi hayal edin. Aynı masada, aynı projeye yoğunlaşıp, yalnız çalıştığınızı ve başka bir gün arkadaşlarınızla farklı bir ortamda aynı projeye birlikte çalıştığınızı düşünün. Aynı işyerinde olup, bir kere bile konuşmadığınız iş arkadaşınızla birlikte öğle yemeği yediğinizi hayal edin. Tüm süreçler akışı size getirecektir. Akış ise; monotonluğu bırakarak farklı bir seçeneğe şans verdiğinizde size yeniliklerle ve ulaşabileceğinize inandığınız hedeflerle gelecektir.

Disiplinlerinizi Geliştirmek İçin Değişime Kucak Açın

Başarılı olmak için tek düze bir hayat sürmenize gerek yok. Basit bir iş yerini düşünün. İş yerinde her şey çok düzenli, işleyiş her gün aynı şekilde devam ediyor. Peki, tek düze giden bir iş yeri sizce, başarılı bir iş yeri olarak büyüme ve kapasitesini arttırma gücünü elde edebilir mi? Rakiplerinizin gelişimleri takip etmesi, çalışma koşulları gibi faktörler, sizden bir adım öne geçmelerine neden olabilir. Peki, siz neden başarılı bir yönetici olmayasınız? Azminiz, çalışma hırsınız, elinizde ki olanaklar sizce başarmak için yeterli mi? Hayır, yeterli değil. Öncelikle bir vizyon edinmeniz ve de çalışma hayatınız boyunca; bu vizyon doğrultusunda hareket etmeniz, sizi hayal ettiğiniz hedefe götürecektir. Bu nedenle isteklerinizi ve de başarmak için yaptığınız şeyleri öncelikle gözden geçirmelisiniz.

Yeniliğe açık olan bireyler; iş hayatlarında başarıya ulaşabilecekleri yeni fırsatları keşfederler, yeni insanlar ile tanışırlar. Yeni alışkanlıklar kazanmayı ve sorumluluk sahibi olmayı isterler. Kendilerini geliştirir, çalışanları ile verimli bir alışverişte bulunmanın yollarını ararlar. Böylece gelişimlerini sürdürürken bir yandan da hedefledikleri noktaya varırlar.

Gelişime ve yeniliğe açık olan bir öğrenci ise; çalışma stratejisini yeniden gözden geçirebilir. Doğru hedef için doğru çalışma programı uygulayabilir. Israrla üzerinde durduğu, ancak bir türlü başarılı olamadığı bir soruyu çözmenin farklı bir yolunu keşfedebilir. Her iki örnek de basit bir süreci ele almaktadır. Sizin öğrenci ya da şirket yöneticisi olmanız gelişime açık olmanızın çok daha gerisinde; basit bir olgudur. Başarı ise her şeyin üzerinde ve de tüm hedefleri kapsayan bir süreçtir.

Kim olursanız olun, sorumluluklarınız ya da yaptığınız iş her ne olursa olsun; gelişime açık olmak, sizi kişisel markanızla birlikte inandığınız hedefe götürecek en hızlı ve kalıcı yoldur.

Önceki İçerik5 Etkili İpucuyla Kişisel Markanızı “About.me” Platformuyla Destekleyin
Sonraki İçerikKişisel Marka Yolculuğunda Yeniliklere Açık Olmanın Tüm Avantajları

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız