Kişisel Marka Yönetiminde Altın Değerinde 15 Kural

kişisel marka - 15 Altın Kural İle Kişisel Marka Yönetimi

Kişisel markanızın yönetim gücünü kazandığınız zaman, sizin hakkınızda oluşan algıları da şekillendirebilirsiniz. Bunu hem sosyal hem de mesleki alanda lehinize olacak şekilde kullanacak, başarıya bir adım daha yaklaşacaksınız. Markanızın sizi tanımlama gücünü değerlendirin ve etkileyici yanlarınızı ortaya çıkarın. Pozitif bir şekilde tanımlanmak ve güven sağlamak, kariyerinizin her aşamasında yardımcı olacaktır. Marka değerinin önemini ve herkes için geçerli olduğunu unutmayın. Uzmanlar tarafından geliştirilen 15 altın kural stratejisini uygulayarak kendi markanızın lideri olabilir, fikirlerinizi geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz

İyi Bir Konuşmacı Olun

İster sanal ister gerçek dünyayı kullanarak kitlenizle etkileşim kurmak, size karşı duyulan güveni arttıracaktır. Bu sayede kendinizi etkili bir şekilde sunma olanağı kazanırsınız. Başlangıçta yapacağınız konuşma provaları ile profesyonel bir konuşmacı olabilirsiniz. Sonrasında içeriğinizi zenginleştirin ve dinlenme oranınızı arttıracak cümleler kurmaya özen gösterin. Ayrıca özgüvenli bir konuşma, marka lideri algısı oluşturmanıza da sağlayacaktır.

Sosyal Medya Yönetiminizi Sağlayın

Çevrimiçi platform, kendinizi istediğiniz şekilde sunmanıza olanak tanır. Hedef kitlenizi belirleyin ve profilinize ulaşmalarını sağlayın. Düzenli aralıklar ile yapacağınız paylaşımlar, kitleniz tarafından hatırlanmanıza yardımcı olacaktır. Tüm potansiyel müşteri fırsatlarını değerlendirmeye çalışın. Yer aldığınız bütün platformları birbirine bağlayın ve etkileşimi arttırmaya odaklanın.

Takipçilerinizi Önemseyin

Takipçilerinizden birine karşı göstereceğiniz duyarlılık, karşı tarafta toplu bir etki oluşturacaktır. Marka saygınlığınız artacak, değerleriniz inandırıcılık kazanacaktır. Dolayısıyla takipçilerinize karşı kapalı kutu olmaktan vazgeçin ve karşılıklı etkileşimlerinizi artırın. Sadık ve kalıcı bir kitle edinmenin en önemli marka değeri olduğunun bilincinde olun.

Sosyal Sorumluluk Projelerine Destek Verin

Karşılaştığınız sosyal sorumluluk projelerine destek vermek, kitlenizle ortak amaçlar edinmenize yardımcı olur. Bu doğrultuda dolaylı yoldan güven puanınızı arttırmış olursunuz. Odak noktasından ayrılmamaya özen gösterin ve gönüllü kampanyalara açık olun. Başkalarına yardımcı olmak samimi bir görüntü oluşturacaktır.

İhtiyaca Yönelik İçerik Geliştirin

Başarılı bir şirket yönetici, kitlesini tanır ve ihtiyaçlarının farkına varır. Buna yönelik geliştirilen ve zenginleştirilen içerik, markanızı odak noktası haline getirecektir. Kaliteli ve çözüm odaklı olduğu takdirde kitlenizi bağlar ve arada bağ oluşmasına yardımcı olur. Potansiyel müşterilerinizi, nitelikli bir profesyonelliğe sahip olduğunuza ikna edecek bir güç rolü üstlenir. Bunun için başlangıçta görsel unsurlardan yararlanabilirsiniz.

İçeriklerinize sponsor bulabilirseniz geniş kitlelere ulaşma imkanı elde edersiniz. Sizinle bağlantısı olmayan bir web sitesi ya da herhangi bir basın yayın kuruluşu ile iş birliği yapabilirsiniz.

Kendiniz Olun

Kişisel özelliklerinizi yönetin ve başarılı bir marka değerine dönüştürün. Dürüst, güvenilir ve gerçekçi bir izlenim verdiğiniz zaman marka değeriniz de yükselecektir. Duygularınızı, değerlerinizi ve ilkelerinizi zenginleştirerek özgün bir içerik haline getirmelisiniz.

Güncel Gelişmeleri Takip Edin

Marka sürecinizi en iyi şekilde yönetmek istiyorsanız dış dünyanın da bilincinde olmalısınız. Dijital dünyada hızla değişen dengeler, kuralları da yeniden yazmaktadır. Adapte olamayanlar geri planda kalmakta, dolayısıyla yenilgi kaçınılmaz olmaktadır. Dünü ve bugünü doğru şekilde analiz ettiğiniz zaman, yarın hakkında gerçekçi ve tutarlı hedefler belirleyebilirsiniz. Bu başarıyı sağladığınız takdirde başkalarına da yön verebilme gücünü elde edersiniz.

Topluluk Lideri Olun

Yönetici kimliğinizi öne çıkartmak için topluluklar kurun ve kitleniz arasındaki etkileşimi artırın. Böylece kalıcı ve sürekli bir topluluğun desteğini kazanmış olacaksınız. Onlarla diyalog kurun ve beklentileri hakkında fikir sağlayın. Markanızı canlı tutmanıza ve daima geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Değer Katmaya Devam Edin

Kaliteli bir kişisel marka yönetimi için kendinizi daima geliştirmelisiniz. Okumak ve araştırmak, yönetim sürecinin temel faaliyetlerinden biri olmalıdır. Olduğunuz yerde kaldığınız takdirde markanız her geçen gün değer kaybedecektir. Buna izin vermeyin ve her yeni günü markanıza değer katmak için değerlendirin.

Kişiselliğinizi Yansıtırken Samimi Olun

Kişiselliğinizi sunarken olduğunuzdan daha farklı görünmeye çalışmayın. Sadece kendiniz olmak, samimi bir profil oluşturacak ve kitlelerin bağlılığını kazandıracaktır.

Profesyonel Çalışın 

Markanızı değerli ve aranılır hale getirecek en önemli faktör profesyonelliktir. Güçlü bir marka yönetimi için uzman yanlarınızı öne çıkarın. Her şeyde iyi olmak yerine tek bir alanda en iyi olmayı tercih edin. Markanıza ve içinde bulunduğunuz sektöre dair daima araştırmalar yapın ve takipçilerinize sunun. Uzmanlık alanınıza dair üretici olun ve özgün fikirler sunun. Bu hizmetinize olan güveni arttıracak, kariyer sürecinizi olumlu etkileyecektir.

Bağlantı Kurun

Etkileyici ve popüler kişilerle bağlantı kurmak, öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Yeni arkadaşlıklardan çekinmeyin ve farklı kitlelerle etkileşim kurmaya çalışın. Farklı fikirler sunmak ve iş birliği ile gerçekleştirmek,  karşılıklı olarak sosyal kimliğinize katkı sağlayacaktır. Ulaşılabilirlik seviyenizi arttırmak ileride fırsat olarak size geri dönecektir.

Destek Veritabanı Oluşturun

Kişisel marka sürecinizin ilerleyen döneminde ihtiyacınız olabilecek kişilerin listesini yapın. İletişim bilgilerini kalıcı hale getirerek kolay erişilebilecek bir yerde bulundurun. Veritabanı sayesinde arama işlemini hızlı ve basit bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Hikayeler Oluşturun

Marka serüveninizi daha ilgi çekici hale getirmek için kitlenize yönelik hikayeler paylaşın. Bu hikayeler aracılığı ile daha geniş kitlelere ulaşma fırsatını da böylece yakalamış olursunuz. Güçlü ve güçsüz yanlarınızı ortaya koyan ve gerçek deneyimlere dayanan hikayeler, takipçilerinizle aranızda farklı ve özgün bir bağ oluşturacaktır. Hikayelerinizi anlatırken samimi bir üslup kullanın ve mizahtan yararlanın.

Uygulayın ve Değer Yansıtın

Bu ipuçlarını kendi marka serüveninize uygularken özgün çözümler geliştirin ve yönetim gücünüzü arttırın. Uygulamaların belli bir zaman dilimine yayılmasına izin verin. Hepsini aynı anda uygulamaya çalışmak, enerjinizi düşürecektir. Ek kaynak olarak çeşitli materyallerden yararlanmak, konferans ve söyleşilere katılmak sektördeki bilgi haznenizi genişletecektir. Sonuç olarak kazandığınız değerleri markanıza kazandıracak, stratejik yönetiminiz ile öne çıkacaksınız.

Kaynak: https://www.eventmanagerblog.com/building-personal-brand

Önceki İçerikKişisel Markanıza Değer Katan 20 Etkili İpucu
Sonraki İçerikKişisel Marka Yaratırken Olmazsa Olmaz: Özgüven Yolculuğu