Kişisel Markalamanın 15 Seçkin Kuralı

kişisel marka - 15 Seçkin Kural İle Kişisel Markalama

Küreselleşen dünyada yaşanan gelişmeler, algılar üzerinde de önemli değişimlere neden olmaktadır. Teknolojinin çeşitli alanlarında yapılan yeniliklerin birçoğu ise “kişileştirme” üzerine yoğunlaşmıştır. Dijital şirketler tarafından en önemli strateji haline gelen bu yöntem, tüm elektronik cihazlara uygulanmaya başlanmış, pazarlama piyasasını da etkiler hale gelmiştir. Reklamlar dahi alanında marka oluşturmayı başarmış kişiler aracılığı ile sunulmakta, böylece hedef kitleye doğrudan hitap edilmektedir.

Kişisel markalama, sanılanın aksine sadece özel kişiler ya da şirketler için değildir. Herkesin az ya da çok belli bir kitle edindiği dijital platformda, bireysel olarak marka değerini yükseltmek ve seçilen alanda değer kazanmak da mümkün olabilir. Bu durum iş dünyasındaki imajınızı da doğrudan etkileyecektir. Farkınızı ve başarınızı kalıcı hale getirmek, rekabet sahasında bireysel olarak rol oynamak marka stratejisinin bir sonucu olacaktır.

1- Vizyonunuzu Belirleyin

“Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez.” sözünün kişisel markalama için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellikle dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Herkes tarafından takip edilmeyen isteyen bir kişi, içeriğine uygun kalıcı kitleyi edinmekte zorluk çekecektir. Dolayısıyla başarılı olunan alan her ne ise ona yönelmek öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın ki her alanda başarılı olmaktan ziyade bir alanda en başarılı olmak daha önemlidir.

2- Markanızın İhtiyacı Olanı Bilin

Hangi yönünüz ile ortaya çıkacağınızı biliyor ancak hangi kitleye ihtiyacınız olduğunuzu bilmiyorsanız yanlış adımlar atabilirsiniz. Başlangıçta doğru demografi seçimi yapmak, seçimlerinizi de olumlu yönde etkiler. Küçük ölçekli ve bilinir bir kitle ile bazı kategoriler için ideal olabilir. Bunu belirleyen sizin seçimleriniz ve ihtiyacınız olacaktır. Şirketlerdeki belli bir pozisyon için yapılan marka, şirketlerin ilgisini çekecektir. Ancak, büyük ölçekli bir kitleyi hedefleyen başarılı bir aşçı için durum farklıdır. Bu alanda marka yapmak isteyen kişi, büyük bir çoğunluğa ihtiyaç duyar. Dar ya da geniş olmak üzere kitleyi belirlemek, sınırı bilmek ve olması gereken yerde tutmak hatırlanmanızı kolaylaştıracaktır.

3- Küçük Adımlar ile Başlayın

Başlangıçta özgüven kazanmak ve motivasyonunuzu canlı tutmak için küçük adımlar ile başlayın. Bu herkesin bildiği ancak uygulamakta zorluk çektiği en basit adımlardan biridir. Yükselmeye karar verdiğiniz alanda kendinize her gün küçük ama özgün yenilikler katmayı hedef haline getirin. Bireysel programlar ile bu adımları daha kalıcı hale getirebilir, çeşitli şekillerde geliştirebilirsiniz.

En büyük yükselişlerin temelinde küçük bir fikrin olduğunu unutmadan ilerleyin. Asıl mesaja bağlı kaldığınız sürece oluşturacağınız içerikler artacak, kendi sahanızda tanınır hale gelmeye başlayacaksınız. Bu sahanın sınırı ise azim ve potansiyelinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Sağlam bir marka deneyimi için, kaydedilen her ilerleme için onurlanmak ve vazgeçmemek gerekir.

4- İletişiminizde Nazik ve Dikkatli Olun

Edindiğiniz kitle ile etkili ve doğru iletişim kuramadığınız takdirde marka değeriniz de azalacaktır. Etrafınızda topluluk oluşturmaktan ziyade oluşan topluluğu kalıcı hale getirmek önemlidir. Size karşı yöneltilen sorulara istekli, nazik ve sabırlı bir şekilde cevap verin. Süreç içinde sık sık istemediğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu duruma karşı hazırlıklı olmalı, daima sakinliğinizi koruyarak hareket etmelisiniz.

5-  Samimiyet ve Resmiyetin Aşırısından Kaçının

İnsanlar ile aranızdaki mesafe, dengeli ve tutarlı olmalıdır. En sık düşülen hatalardan biri resmi ve ulaşılmaz görünmeye çalışmaktır. Bu tavır, insanların sizden uzaklaşmasına neden olur. Daima saygılı bir duruş ile samimi ve sevecen bir duruş sergilenmelidir.

6- Farklı Stratejiler Kullanın

Daha önce gidilmemiş yollardan yürümekten korkmayın. İçeriklerinizde özgün bir tarz kullanın. Günden güne kendinizi yenileyin ve farklı stratejiler geliştirin. Böylece kitle tarafından dikkat kazanacak, takip edilme isteği uyandıracaksınız. Benzerlerinizin fazla olması sizi güvenli bir limanda tutar ancak kolay vazgeçilir olursunuz.

7– Yenilikleri Keşfedin

Keşfetmeyi seven ve yenilikleri takip eden bir marka olmak, sahanızda öncü hale gelmenizi sağlayacaktır. Teknolojik alanda yaşanan hızlı gelişmeleri yakalayın ve kitlenizi haberdar edin. Bu sayede paylaşımlarınız değer kazanacak, yükseliş serüveniniz hızlanacaktır.

8- Sosyal Çevrenizi Markanıza Dahil Edin

Markanızın tüm aşamalarında kendinizden sık sık söz edeceksiniz. Bunu sıkıcı hale getirmemek için farklı kişilikler ile renklendirmeyi deneyin. Video ve fotoğraf aracılığı ile sunduğunuz içerik ile ilgili fikirleri ya da deneyimleri eğlenceli bir şekilde aktarabilirsiniz. Bu aşamada kendi sosyal çevrenizden yararlanmak olumlu ve güvenilir bir imaj kazandıracaktır.

9-  Özgün ve Akılda Kalıcı Rutin Davranışlar Edinin

Farklı ve size özgü bir davranışı, yüzlerce kez tekrarlamak sandığınızın aksine sıkıcı olmayabilir. Sizinle özdeşleşmiş bir şeyin olması, markanızı daha kaliteli bir hale getirecektir. Bu size ait cümle, şiir ya da farklı bir hareket olabilir. Vazgeçemediğiniz ve sık sık tekrarladığınız herhangi bir şey tutarlı ve güvenilir görünmenize de yardımcı olacaktır.

10- İçerik Paylaşımı İçin Belli Zaman Aralıkları Belirleyin

Kişisel bir marka için akılda kalıcı olmanın yollarından biri de zaman kontrolünü sağlamaktır. Düzenli aralıklar ile yapılan paylaşımlar, düzenli olarak hatırlanmanıza yardımcı olur. Kitleniz için alışkanlık hale gelmenin en basit ama etkili yöntemlerinden biridir.

11- Yenilmekten Korkmayın

Başarısızlığın da sürecin doğal parçalarından biri olduğunu unutmayın. Bunu bilmek ve vazgeçmemek, markanıza direnç kazandıracaktır. Başarı merdivenlerini tırmanırken sık sık düşecek ve yeniden kalkmak için içsel motivasyon gücüne ihtiyaç duyacaksınız. Başarısız deneyimler ve yeni stratejiler, markanıza öngörü yetisi kazandıracaktır.

12- Değerleriniz Olsun

Markanızın sahip olduğu en büyük zenginlik, süreç sonunda kazandığınız itibar olacaktır. Bu nedenle edindiğiniz değerleri önemseyin ve güvenilir bir imaj oluşturun. Kişisel olarak edindiğiniz saygınlık ile markanızın edindiği izlenimler birbiri ile bağlantılıdır.  Yardımsever, içten ve dürüst bir tutum benimseyin.

13- Rekabetçi Olun

Değerleriniz öncülüğünde hareket etmek koşuluyla rekabetçi olmaktan çekinmeyin. Hedeflerinize ulaşabilmek için öne çıkmak ve diğer markaları geride bırakmak zorunda kalacaksınız. Özgün ve dikkat çekici hamleler ile başarılı atılımlar yapmak, marka değerini yükseltecektir.

14- İdol Belirleyin

Yeni başarılara ulaşmak isteyen bir marka var olan başarıların da farkında olmalıdır. Doğru davranışları değerlendirin ve özümseyin ancak taklitten kaçının. Analiz ve analitik gücü yüksek olan bir marka, zaman içerisinde farklı stratejiler geliştirme yetisi kazanacaktır.

15- İnanın ve Kişiselleştirin

Yaptığınız şeye gerçekten inandığınız takdirde markanız hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olacaktır. İçeriğinize güvenin ve onu yansıtacak şekilde hareket edin. Kendi zenginliklerinizi katarak oluşturduğunuz kişisel marka, sunduğunuz tüm içeriklerin temsilcisi haline gelecek ve beğeni kazanacaktır.

16- Diğer İnsanlar Sizi Anlatsın

Başkaları tarafından konuşulmak markanızın etkili bir şekilde tanıtımını sağlayacaktır. Olumlu ya da olumsuz tüm eleştirilere açık olun. Farklı düşünce ve cesur girişimler, markanızdan söz ettirmeye yetecektir.

17- Kalıcı Başarılar Hedefleyin

Kuralların her geçen gün yeniden yazıldığı bir platformda sağlam temeller atarak ilerlemek önemlidir. Bugünkü doğrular geçerliliğini yitirdiğinde dahi unutulmamak için hatırlanmaya değer çalışmalar yapılmalıdır. İçinde gerçek bir fikir barındıran içerikler, sonraki gelişmelerde de kaynak rolü oynamaktadır.

 

 

 

Önceki İçerikKişisel Marka Oluşturma Aşamaları
Sonraki İçerikSosyal Medya Fenomenleri İçin Kişisel Markalama