Kişisel Markanız İçin Uzman Taktikleri

kişisel marka - Kişisel Markanız İçin Uzman Taktikleri

Kişisel marka alanında liderlik kazanarak deneyimlerini anlatan tüm uzmanlar, zorlu yollardan ve sert tırmanışlardan bahsetmektedir. Yaşadıkları tüm başarısızlıklar, onlar için edinilmesi gereken bir tecrübedir. Bu sayede güç kazandılar ve rakiplerinden sıyrılarak öne çıkmayı başardılar. Onların yolculuk sonunda ulaştığı asıl stratejilere siz henüz yolun başında iken ulaşacaksanız. Ancak  sizin için de vazgeçmenin daha kolay olduğu anlar gelecektir. İşte bu zamanlarda doğru taktikler ile hareket edilmeli, asıl hedefin dışındaki engellerin geçici bir rüzgar olduğu unutulmamalıdır.

Yol Haritası Çizin

Benzer yollardan geçmiş kişilerin kişisel marka serüveni haritanızı oluşturma kısmında size yardımcı olacaktır. Onların engelleri aşmak için kullandığı stratejileri, geri dönüşleri ve hedefe doğru ilerlemeleri sizin için de motivasyon kaynağı olacaktır. Yol haritası çizmek, aynı zamanda belirgin bir güzergâh ve hedef belirlemek anlamına gelir. Amacınız olduğu takdirde başarının yarısına ulaşmış sayılırsınız.

Yol haritasının çizildiği başlangıç aşamasında marka pozisyonunuz da  belirlenmelidir. Kişisel marka gücünüzü hangi yöne doğru kullanacağınızı bilmek, içeriklerinizi de tutarlı hale getirecektir. Kazanmak istediğiniz kitlenin büyüklüğü, uzmanlık sahanızın genişliği gibi sorulara cevap bulmalı, rotanızı belirlemelisiniz. Küresel,ulusal ya da yerel bir kitle seçimine göre içeriğinizin  niteliği de değişim gösterecektir. Önemli olan içeriğin kitleye etkili ve doğru bir şekilde hitap ediyor olmasıdır. Bu durum size alanınızda itibar kazandıracaktır.

Küçük Adımlardan Korkmayın

Kişisel marka oluşumunu birkaç ayda tamamladığını söyleyen olmamıştır. Aksine gelişim aşaması hayat boyu sürer. Dolayısıyla hızlı ilerlemek değil, sağlam adımlar atmak önemlidir. Bu kritere dikkat edilmediği takdirde harcanan emek de sonuçsuz kalacaktır. Kişisel marka kategorisinde yükselmek, hem maddi hem de manevi çaba gerektirir. Başlanılan noktaya geri dönmek ise bunun tam aksine ani ve hızlı olabilir. Dolayısıyla doğru bir duruş ile üretken olmaya çalışılmalı, kalıcı bir içerik oluşturmak amaçlanmalıdır. İlk aşamada küçük adımlar ve pasif bir duruş sizi korkutmasın.  Küçük ama etkili adımlar özgün olduğu takdirde zamanla daha büyük atılımlar yapabilirsiniz.

Küçük adımlar ile ilerlerken geriye dönmek ve yapılan hataları düzeltmek de kolay olacaktır. Bu sayede markanız güçlü bir temel üzerine kurulacaktır.

Kişisel Marka Taktiklerinin Amacını Bilin

Kullandığınız taktiklerin amacını bilmek, hedefinizin de her an bilincinde olmanızı sağlar. Bu yüzden marka yolculuğunuzun avantajlarını tekrar hatırlatmak isteriz. Kişisel marka, sizi alanınızda fark edilir hale getirir. Sahanızda güçlü bir rakip olarak rol oynar, başarı rozetlerini toplamaya başlarsınız. Doğru taktikler ve özgün stratejiler ile oluşturduğunuz marka, hedef kitleyi size getirir. Güven kazandığınız takdirde içeriğinizi kolay bir şekilde pazarlayabilirsiniz. Böylece sektörde bireysel olarak söz hakkı kazanacak, deneme yanılma yolu birçok yeniliklerin kapısını aralayacaksınız.

Kişisel Markanın Kazanımlarını Bilin

Kişisel marka kazanımlarının farkında olmak, onu yok saymanıza ve geri planda tutmanıza engel olacaktır. Hem bireysel hem de firma çıkarlarınız için marka bilinci ile hareket etmeniz oldukça önemlidir. Alanındaki başarısı ve marka kimliği ile fark edilen uzmanlar, firmalarını temsil gücünü elinde bulunduruyor. Dolayısıyla edindiği marka itibarını firmasına taşıyarak kariyerine sağlam temeller atıyor. Sonuç olarak canlı reklam ve marka gücü haline gelen kimlik, çalıştığı sahada kısa sürede değer kazanacak, daha güçlü girişimler için motive edilecektir. Kişisel marka deneyiminde uzmanlaşmış kişiler ve firmalarına kattıkları değer hakkında araştırma yapılmış, birbirlerini doğru orantılı olacak şekilde etkiledikleri kanıtlanmıştır.

Kişisel Marka Araçları Edinin

Kişisel markaya değer kazandıracak en önemli şeyin bireysel deneyim ve özgün girişimler olduğunu biliniyor. Buna ek olarak çeşitli araçlar ile tanışmak, marka yolculuğunu daha renkli ve kalıcı hale getirecektir. Aynı zamanda daha büyük bir kitle edinmenize de yardımcı olacaktır.

Öne çıkan birçok uzman, deneyimlerini kullanarak yazdığı kitabı araç olarak kullanmaktadır. Siz de tecrübelerinizi ve alanınızdaki başarılarınızı bir kitap yolu ile kitlenize ulaştırabilirsiniz. Bu sizin marka değerinizi yükseltecek önemli deneyimlerden biri olacaktır. Kaliteli bir yazı dili ile yazılan kitap, aynı zamanda sizin için güvence oluşturacaktır. Yazar olacak yetkinlikte olacağınızı düşünmüyor olsanız dahi çeşitli makale ya da blog yazısı denemeleri ile başlayabilirsiniz. Dijital platform yolu ile her türlü yazı yöntemini kullanarak kitlenizin dikkatini çekmek mümkün olacaktır.

Dijital platformda kitle edinmek için bilinmesi gereken en önemli aracın SEO olduğu unutulmamalıdır. Arama motorlarında öne çıkmak ve yönlendirilen bir marka olmak, sizi kitleniz önünde daha saygın bir konuma ulaştıracaktır. Alanın uzmanları ile iletişime geçerek bilgi sahibi olunmalı, SEO kriterleri dikkate alınarak düzenleme yapılmalıdır. SEO alanında kalıcı bir başarı yakaladığınız takdirde kişisel performansınız da fark edilir düzeyde artacaktır. Bununla birlikte web sitesi kullanılarak da etkili bir imaj oluşturulabilir. Mesleki bir fotoğraf, otobiyografi, edinilen sertifika ve başarılar içerikte yer alan kişisel unsurlar olmalıdır.

Işığınızı en iyi şekilde yansıtmak ve bir topluluğu etki altına almak için sahneyi araç olarak kullanmaktan çekinmeyin. Firmanız ya da uzmanı olduğunuz alan ile ilgili yapacağınız konuşma, size liderlik tecrübesi kazandıracaktır. Kullandığınız cümlelere dikkat edilmeli, marka değerinin lehine olacak bir tavır sergilenmelidir. Başarılı bir konuşma olduğuna inanıldığı takdirde web sitesi ve sosyal medya gibi birçok alanda paylaşılabilir.

Kullanılan kişisel marka araçlarının tümünün aynı amaca -daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlamak- hizmet ettiğini anladığınız zaman sizin de yeni araçlar geliştirmeniz mümkün olacaktır. Sürecin olağan akışı şekilde gelişecek ve oldukça kullanışlı olan bu araçların tümü, sizi başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır.

Becerilerinizin Farkına Varın

Uzun marka yolculuğunuzda kişisel becerilerinizi kullanmanız gereken bir an gelecektir. Süreç içinde kullanılması gereken becerilerin farkına varmak, özellikle ilerleyen dönem için önemli bir strateji olacaktır. Örneğin; sözlü konuşma becerinizin başarılı olduğunu düşünüyorsanız konferans, seminer, canlı yayın gibi etkinliklere ağırlık verilmelidir. Yazılı dil kullanımda başarılı olan bir uzman ise kitap, web sitesi, blog ve birçok materyal kullanarak öne çıkabilir. İkna etme gücü, cesur bir girişimci olmak, özgün düşünceler geliştirebilmek de yine etkili uzman becerileri arasında yer almaktadır. Süreç içinde bireysel becerilerin kullanılıyor olması kitle açısından daha dikkat çekici olmaktadır. Akılda kalıcı olmayı sağlayan bu taktik, pozitif imaj oluşumuna da katkı sağlayacaktır.

Ekip Oluşturun

Kişisel olarak edindiğiniz değeri firmanıza aktardığınız gibi ekibinizden aldığınız gücü de bünyenizde toplayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm hizmetleri profesyonel ve sürekli hale getirmek iyi bir fikir olacaktır. Örneğin; tanıtım videosu oluşturmak, yazı dizinleri hazırlamak ya da ilgi çekici marka tasarımları oluşturmak gibi etkinliklerde bu ekipten yararlanılabilir.

Sonuç olarak tüm bu taktikleri ve belirlediğiniz  bütün hedefleri, yolunuza parçalar halinde yerleştirin. Bu yolda yürümekten keyif aldığınız zaman, engeller de aşılır hale gelecektir. Tüm başarılara aynı anda ulaşmak istemek, hiçbirine ulaşamamak anlamına gelecektir. Odaklandığınız noktayı iyi belirleyin ve motivasyonunu sağlayın. Adımlarınızı sağlam atmadığınız takdirde her an dengenizi kaybedebilir, rotanızı şaşırabilirsiniz. Daha önce  söylediğimiz gibi, küçük adımlar ile başlayın, denemekten vazgeçmeyin ve keşfetme isteğinizi hep canlı tutun.

Kaynak: https://hingemarketing.com/blog/story/personal-branding-strategy-a-roadmap-for-professionals-experts-and-executives

Önceki İçerikKişisel Marka Oluşturma Aşamaları
Sonraki İçerikSosyal Medya Fenomenleri İçin Kişisel Markalama