Kişisel Markanız Hakkınızda Neler Anlatıyor?

kişisel marka - Kişisel Markanız Ne Anlatıyor

Her kişisel marka, edindiği tüm değer ve donanımları çeşitli şekillerde yansıtır. Önemli olan olumlu ya da olumsuz bu yansımaların farkına varmak ve geliştirmektir. Birçok aşamadan oluşan bu süreçte markanızı tanıyın ve ona göre şekillendirin. Sizden edinilen izlenimler olumlu olduğu takdirde markanızın hitap ettiği kitle de genişleyecektir.

Değer kazanmış bir markanın sunduğu en önemli iki unsur; güven ve uzmanlıktır. Öncelikle kitlenizin size güvenmesini sağlamalısınız. Bunun için alanınızda uzman olduğunuzu kanıtlamanız, ikna çabası göstermeniz gerekir. Yapmış olduğunuz şeyi birçok kişi yapıyor olabilir. Önemli olan sizi öne çıkaracak olan farklardır. İşinizde başarılı olduğunuzu göstermenin en etkili yolu, tutkunuzu belli etmektir. Yaptığı işe tutku ile yaklaşanların başarılı olma olasılığı da artar. Küçük detaylara dikkat edilmeli, kitlenin ilgisine yönelik çaba gösterilmelidir. Güven sürecinin tek seferde tamamlanacak bir süreç olduğu da unutulmamalıdır. Sabırlı olunmalı, kitleye tanıma ve ayırt etme süreci için zaman verilmelidir. Bu aşamada marka da güvenilirlik ölçütlerini tamamlamaya çalışmalıdır.

Dürüst Sözcükleri Dürüst Davranışlar İle Değiştirin

Dürüst ve güvenilir olmak” her markanın kendi tanıtımında kullandığı fiildir. Ancak zor olan bunu uygulamaya dönüştürmek ve davranışlar ile göstermektedir. Yoğun bir şekilde kullanılmasından dolayı kelime gücünü kaybetmiş, dikkat çekici özelliğini yitirmiştir. Siz de kitlenize seçkin bir marka deneyimi sunmak istiyorsanız bunu uygulamaya dönüştürün. Günlük hayat ve davranışlarınızda yapacağınız küçük seçimler ile kısa sürede bunu kanıtlayabilirsiniz.

Söylediğiniz sözcüklere ve sergilediğiniz davranışlara inandığınız takdirde kısa sürede bu karşı tarafa yansıyacaktır. Size inanan ve sizi tercih eden kitle genişleyecek, marka değeriniz yükseliş yaşayacaktır. Marka sözcüğünün çağrıştırdığı ilk kelimenin güven olduğu unutulmamalı ve bu önemin farkında olunmalıdır.

Dijital Platformun Gücünden Yararlanın

Marka güvenilirliği kazanmanın en önemli kriterlerinden biri de dijital platformlarda  marka kimliği oluşturmaktadır. Günümüz şartlarında arama sayfasında ulaşılamayan bir markaya güvenmek olanaksız görünmektedir. Sosyal medyada paylaştığınız içerikler ile kendinizi tanıtabilir, profilinizi deneyimleriniz ile zenginleştirebilirsiniz. Bu sayede edineceğiniz kitle ve size karşı duydukları güven, diğer insanlara karşı referans rolü üstlenecektir.

Hem kişisel marka oluşturma aşamasında hem de pazarlama sahasında sosyal kimliğiniz sizi temsil edecektir. Dikkat çekici materyaller kullanmalı, canlı yayın ve hikaye paylaşımları yaparak sosyal medyada aktif bir rol oynamalısınız. Bunun dışında ek olarak çeşitli blog yazıları ve makalelerden yararlanabilir, marka uzmanlarının görüşlerine başvurabilirsiniz.  Her aşamada teknolojinin desteğinden yararlanmak, yenilikçi bir izlenim oluşturacaktır.

Kitlenizle İletişiminizi Canlı ve Sürekli Tutun

Oluşturduğunuz sosyal kimlik, pazarlama serüveninizin de bir parçası olacaktır. Dolayısıyla gündelik hayatınız ve iletişim şeklinizle dahi yaptığınız işi yansıtmalısınız. Süreç içinde sizi takip eden kitleye karşı açık ve anlaşılır olun. İletişim kapılarını açık tutarak sorularını sabırlı ve sevecen bir şekilde cevaplandırın. İlk aşamada sevgi ve güven kazanmak yükselinizi hızlandıracaktır. Benzer kategoride içerik sunan diğer yayıncıları takip edin. Taklitten uzak bir şekilde gözlem yapın. Marka değerinin yükseltecek  ve içeriğini zenginleştirecek temel fikirler bu şekilde edinilecektir.

Kişisel markanızın temsilcisi olarak iyi bir konuşmacı izlenimi vermelisiniz. Güçlü bir iletişim, güvenilir imajı destekleyici bir unsurdur. Bazen sosyal medya aracılığı ile bazen de herhangi bir konferans yolu ile konuşma yapmanızı gerektirecek durumlar olabilir. İnandığınız özgün bir içerik sunuyor ve yükselen bir marka değeri taşıyorsanız buna hazırlıklı olmalısınız. İçeriğinizi kişisel kimliğiniz ile aktarmanız somut, canlı ve güncel bir çağrışım oluşturacaktır.

Strateji Geliştirin

Kişisel marka yönetimini başarmak ve ileriye doğru atılım yapmak için strateji geliştirmek gerekir. Oluşturmaya çalıştığınız imaj ne olursa olsun sizi, sizin yaptıklarınız anlatacaktır. Özgün, kullanışlı, faydalı ve zengin bir içerik sunuyor olmak kısa sürede güven kazanmanıza yetecektir. Başarısı ile konuşulan markanıza olan ilgi hızlı bir şekilde yükselecektir.

Doğru strateji geliştirebilme yetisi ise müşteri tanıma aşamasından sonra ortaya çıkmaktadır. Kitleyi tanımak ve problemlerinin farkında olmak gerekir. Müşterilerle samimi bir şekilde iletişim kurarak problemleri, ilgi ve ihtiyaçları hakkında bilgi edinilmeli, buna uygun strateji geliştirilmelidir.  Değişime adapte olabilen ve her koşula uygun strateji geliştirebilen bir marka, güven puanını arttıracaktır.

Uyguladığınız doğru yöntemler ile çözüme kavuşturduğunuz problemleri paylaşmakta çekinmeyin. Sorun ve çözümlerinin paylaşılması, diğer müşteriler için de kılavuz niteliği taşıyacaktır. Bu aşamada çeşitli video ya da canlı yayınlardan yararlanmak daha etkileyici olabilir. Aynı strateji satış aşamasında da kullanılabilir. Marka hizmetinden memnun kalan kitlenin görüntüleri, diğer kitleyi de teşvik edici bir rol oynayacaktır.

Markanız Yol Göstersin

Marka serüveninde edindiğiniz tecrübeleri başkasına aktarmak size öğretici bir kimlik kazandırabilir. Saygın bir duruş edinmenize yardımcı olacak bu fikir, kolay bir şekilde uygulanabilir. Canlı yayın ya da buluşma yöntemi ile kitlenizi toplayabilir, marka yolculuğunuzu merak edenlere yaşadıklarınızı aktarabilirsiniz.  Kişisel ağızdan aktarılacak bu deneyimler, markanıza daha samimi bir çerçeveden bakılmasını sağlayacaktır. Başarılarınızı anlatırken alçak gönüllü olun ve cesaret verici cümleler kullanın. Müşterilerinizle edindiğiniz bu tecrübeden memnun kalırsanız kitap yayımlama fikri ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu girişim, tüm başarı ve özveri hikayelerinizi kalıcı hale getirecektir. Sürecin bu kısmında yazar ya da editörden yardım alarak daha doğru adımlar atabilirsiniz.  Kaliteli içerik ve doğru bir dil kullanılan kitaba medya ilgi duyabilir.

Sonuç olarak, hem kişisel olarak hem de marka olarak çıkılması gereken tüm basamakların güvenle bağlantılı olduğu söylenebilir. Bunu sağlamak için kişisel markanın ne anlattığına kulak vermeli, doğru bir imaj oluşturulmalıdır. Ardından başlangıç aşamasından itibaren değerler ile hareket edilmeli, davranışlar ile güvenilir ve özgün bir kimliğin ispatı yapılmalıdır.

Önceki İçerikKişisel Marka Oluşturma Aşamaları
Sonraki İçerikSosyal Medya Fenomenleri İçin Kişisel Markalama