Kişisel Markayı Yükseltmek İçin 15 Sır

kişisel marka - Kişisel Markayı Yükseltmek İçin 15 Sır

Kişisel marka ile kimliğinize alternatif değer kazandırabilir, çalışma sahanızda vazgeçilmez hale gelebilirsiniz. Belli kriter ve ipuçlarını uygulamak ise sürecin doğru şekilde ilerlemesine katkı sağlayacaktır. Özellikle iletişim kanallarının yaygın hale gelmesi, kişisel marka oluşturmayı gerekli kılmaktadır. Kişinin edindiği deneyimleri kalıcı hale getirmesi, yetkinliklerini güvenilir bir ortamda sunabilmesi bu şekilde mümkün olmaktadır. Oluşturulan marka değeri ile edinilen referanslar, ilerleyen süreçte de önemli bir rol oynayacaktır.

Kişisel Marka Edinmenin Avantajları

  • Yeni girilen ortamlarda hızlı ve kolay bir şekilde güven sağlamanıza yardımcı olur. İş başvuruları için de geçerlidir.
  • Diğer insanlar ile aranızdaki farkı belirgin hale getirir. Bilinmesini istediğiniz tüm yönleriniz, dijital ortam desteği ile herkese açık hale gelir.
  • Farklı kariyer fırsatlarının size sunulmasına yardımcı olur.
  • Yetkinliklerinizin farkında olunması ve buna değer atfedilmiş olması, sizden vazgeçmeyi de zor hale getirir.

Organizatör Stratejileri Geliştirin

Şirkette sosyal aktiviteler düzenleyerek kişisel markayı yükseltmek, iyi bir organizatör olmayı gerektirir. Toplu yemek için gönderilen e-postaların büyük çoğunluğu cevapsız kalmaktadır. Samimiyet içermeyen bu mesajların sadece çok küçük bir kısmı cevaplanmaktadır. Bu sonucu değiştirmek için dijital platformdan yararlanılacak ve şirket çalışanlarına farklı bir yöntem ile mesaj atılacaktır. İlgilendikleri alan bulunur ve atılan mesajın içeriği de buna göre belirlenir. Cevap verme olasılığı büyük ölçüde artan bu yöntem ile markanızın hızlı bir şekilde öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kahve Molası Verin

Farklı insanlarla bir arada bulunmak yeni bir fikir şansı yakalamaktır. Kişisel markanız için hazine niteliğinde olan özgün düşünceler bu yolla edinebilir. Rutin akışta iletişiminizin olmadığı fakat aynı ortamda bulunduğunuz iş arkadaşlarınıza kahve içmeyi teklif edin.  Bu bambaşka etkileşim deneyimi, marka serüveninizi olumlu yönde etkileyecektir. Her birinin alan ve yetilerinin farkına vararak değer katabileceği yerleri değerlendirin.

Unutulmayacak Jestler Yapın

Önce karakter özellikleriniz, ardından davranışlarınız ile kalıcı olmaya çalışın. Yapacağınız sempatik ve düşünceli jestler, sizi unutulmaz yapmaya yetecektir. Çalışma ortamınızda bulunan kişilere minik çikolatalar armağan etmek ya da güzel sözcüklerin yazılı olduğu notlar bırakmak gibi davranışlar örnek olabilir.

Sanat ve Kültür Alanında Bir Yenilik Başlatın

Çalışma ortamında gelişen bir yeniliğe öncülük yapmak, marka değerinize doğrudan katkı sağlayacaktır. Yapılan etkinliğin sonucunda oluşan memnuniyet size atfedilecek, daima hatırlanmanıza yardımcı olacaktır. Seçilen etkinliğin çalışılan alan ile ilgili olmaması, sanatsal bir faaliyet olması gerekir. Örneğin, resim ya da kitap topluluğu kurularak başkanlık sağlanabilir.  Haftada birkaç saat ayrılması gereken bu faaliyet sayesinde ortak geçirilen zaman da artacaktır.

Yeni Bir Projeye Katılın

Aktif çalışma ortamınızın dışında farklı bir proje ile ilgilenmek kişisel gelişiminizi hızlandıracaktır. Proje kendi alanınız ya da farklı bir alan ile ilgili olabilir. Önemli olan bireysel gelişiminizi destekleyecek bir sürecin içinde yer almaktır. Bu ve benzer çalışmalar ile öz güven kazanabilir, kişisel markanızı zenginleştirebilirsiniz.

İyi Bir Dinleyici Olun

İnsanların problemlerine karşı ilgili davrandığınız zaman çözüm stratejilerinizin de geliştiğini fark edeceksiniz. Özellikle birlikte çalıştığınız insanların  sorunlarına karşı ilgili ve yardımsever bir tutum benimseyin. Olumlu bir atmosfer içerisinde çalışmak kişisel başarınızı da doğrudan etkileyecektir. Yaşanan sorunlarda aranan kişi haline geldiğinizde marka gücünüzün de artış gösterdiğini hissedeceksiniz.

Kendinize Özel Zamanlar Belirleyin

Günlük yaşamınızda sosyal yaşam dengesini tutarlı bir şekilde ayarlamalısınız. Sadece kendi sorunlarınız için ayırdığınız özel zaman dilimleri olmalıdır. Bu alışkanlık, özgün düşünme  becerinizi geliştirir ve yeni stratejiler geliştirmenize yardımcı olur. Farklı projeler geliştirmenize fırsat tanır. Kendinizi tanıma aşamasında kaydedeceğiniz gelişme sayesinde markanızı da değerlendirme yetisi kazandırabilirsiniz.  Bulunduğunuz konumu objektif bir şekilde değerlendirmeli, olumsuz yönlerini de ele alarak eleştirmelisiniz.

Beden Dilinizi Doğru Kullanın

Yapılan araştırmalar, beden dilinin sözcüklerden daha etkili olduğunu göstermiştir. Bu bilinç ile hareket edilmeli, beden dilini etkili ve doğru şekilde kullanmak öğrenilmelidir. Küçük ayrıntılar atlandığı zaman ileride büyük başarısızlıklara neden olabilir. Özellikle iş görüşmelerinde vücut dilinin kullanımına ayrı bir önem gösterilmektedir. Kişisel marka oluşturma isteğine bağlı olarak öz güvenli bir duruş kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra istekli, dürüst ve çalışkan görünmek de beden dili ile alakalı olacaktır. Yanlış algıya neden olabilecek hareketlerden kaçınmalı, doğru teknikler öğrenilmelidir.

Sözlü İletişim Becerilerinizi Geliştirin

Dil becerilerinin doğru kullanılıyor olması, diğer insanlar ile iletişim becerisini de etkileyecektir. Bu nedenle özellikle çalışma sahasında büyük bir önem arz etmektedir. Kişisel marka oluşturmak isteniyorsa sözcük dağarcığı zenginleştirilmeli, dilin esnek yapısı keşfedilerek ikna kabiliyeti geliştirilmelidir. Bu beceri sayesinde ortaya çıkan problemlere daha orta yollu ve barışçıl çözümler bulunabilir. Kullandığınız cümlelere değer verilmesi ve hatırlanıyor olması, sektördeki yerinizi daha sağlam bir konuma taşıyacaktır.

Duruşunuz Sabit Olsun

Pozisyon ayırt etmeksizin herkese eşit derecede saygı duymak, kişisel markaya kazandırılması gereken değerlerden biridir. Bu tavır sayesinde size karşı gösterilen saygı da artacaktır. Aşırı samimi ve aşırı soğuk davranışlardan kaçınmalı, dengeli bir iletişim metodu benimsenmelidir. Aksi takdirde işe karşı gösterilen ciddiyet azalacak, çalışma performansı düşecektir. Olaylar karşısında öfke, sinir gibi aşırı davranışlar göstermek de amatör görünmenize neden olacaktır. Bunun yerine ağır başlı bir tutum sergilemek takdir edilmenizi sağlayacaktır.

Özveriden Kaçınmayın

Çalışma sahanızda gösterdiğiniz başarı, işinize gösterdiğiniz yaklaşım ile doğrudan ilgilidir. Başarılı olmak için üzerinde çalıştığınız işe tüm dikkatinizi yöneltmeli, tüm yönleri ile benimsemeniz gerekir. Kolay olan seçimler yapma ve yenilikten kaçınma gibi durumlar kişisel marka değerinin düşmesine hatta silinmesine yol açar. Başarıya giden yolda özveriden kaçınmamalı, farklı yöntemler denemekten heyecan duymalısınız.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Değerlendirin

Etkili iletişim ve başarılı çalışmalar ile sosyal medyada edineceğiniz takipçi kitlesi, markanızı bir basamak yukarıya taşıyabilir. Bu sayede yaptığınız çalışmalar dijital platform aktarılabilecek, başkalarının fikirleri ile buluşabilecektir. Başarıları sanal kitleye kanıtlamak ve sosyal çevreyi genişletmek ilerleyen süreçte iş olanaklarınızı arttırabilir. Çalışmalarınıza yapılan olumlu yorumları sunarak kendinizi kanıtlayabilirsiniz.  Kariyer amaçlı sosyal medya kullanımına  iş odaklı içerikler ile başlangıç yapabilirsiniz.  Tek bir alana odaklandığınız zaman hedef kitleniz daha sağlam oluşacaktır. Aksi takdirde amaçsız bir sosyal medya hesabının oluşturduğu kitle de geçici olacaktır.

Kendi Disiplininizi Oluşturun

İş hayatında kendi kurallarıyla oynayan insanlar her zaman kaliteli bir imaj oluştururlar. Siz de kendi disiplininizi kendiniz sağlarsanız etrafınızda saygın bir kişi olarak kabul edilirsiniz. Bu kişinin öz saygısını gösteren detaylardan biridir. Örneğin; işe adapte olmak için on dakika erken gitmek, her sabah ütü yapmayı ihmal etmemek, her zaman en iyi sonucu elde etmeye çalışmak gibi davranışlar örnek verilebilir. Kişi bulunduğu ortamda zaman içinde kuralları ile hatırlanacak, marka değeri oluşturacaktır.

Kendiniz Olmaktan Kaçınmayın

Tüm kalıcı başarıların temelinde kendine has davranış ve düşünceler bulunmaktadır. Dolayısıyla disiplin ve ahlaki değerler konusunda gereken bilinç kazanıldıktan sonra özgün hareket edilmelidir. Düşünce gücü kısıtlandığı zaman çalışmalar da sıradanlaşmaya başlar. Çalışma programına kişisellik dahil edilmeli, problemlere farklı bir bakış açısı ile yaklaşılmalıdır.

 

Önceki İçerikKişisel Marka İle İlgili Her Şey: Etkili Görsel Kimlik Tasarımı
Sonraki İçerikKişisel Markanız Hakkınızda Neler Anlatıyor?

1 Yorum

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız