Öğrenciler İçin Kişisel Markalama

kişisel marka - Öğrenciler İçin Kişisel Markalama

Kariyer basamağına geçmeden önce var olan potansiyelinizi keşfetmek ve ona değer katmak geleceğiniz için en büyük yatırım olabilir. Bu amaç doğrultusunda hedefinizi belirlemeli ve “kişisel marka” kavramının farkına varmalısınız. Mesleki hayatta kullanılabileceğiniz en büyük değer, bu olacaktır. İçinde bulunduğunuz sürecin özelliklerini iyi değerlendirin ve buna göre rotanızı belirleyin. Henüz öğrencilik yıllarında bu fırsatı değerlendirmek kariyer hayatınızda size güç kazandıracaktır.

Öğrenciler İçin Kişisel Markalama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Harekete geçmek ve üretken adımlar atabilmek için “kişisel marka” kavramını içselleştirmeniz gerekir. Bunun için kavramsal boyutunun farkına varın ve anlamlandırmaya çalışın. Kişisel marka, ürettiğiniz ya da oluşturduğunuz herhangi bir şeye değil doğrudan size değer kazandırmaktadır. Kalıcı bir değer haline gelen bu edinim, hayat boyu sizinle gelecektir. Kariyer basamaklarını tırmandığınız her an yanınızda olacak, rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Markanızın işlevsel bir şekilde oluşabilmesi ve değer kazanabilmesi için en önemli basamak özgünlüktür. Bu özgünlüğün ortaya çıkması için samimiyet ve cesaret gerekir. Süreç boyunca kararlı olmalı, cesaret göstermekten kaçınmamalısınız. Unutmayın ki tüm başarılı girişimler başarılı bir adım atma cesareti göstermekle başlar. Özgün fikirler oluşturun ve bunu insanlara sunmaktan çekinmeyin. Hemen olmasa dahi ilerleyen süreçte içeriğiniz kendi kitlesini bulacaktır.

Kendinizi tanıyın ve değerlendirin

Markanızın içeriğini oluşturmak, kitle edinmek ve daha sonraki süreçte kazanımları etkili bir şekilde kullanabilmeniz için kendinizi tanımalısınız. Oluşturacağınız marka imajını ilk keşfeden siz olmalı, kararları da buna göre vermelisiniz. Aksi takdirde kariyer hayatında sağlam bir denge kurmak mümkün olmayacaktır. Mevcut durumunuz, potansiyeliniz ve beklentileriniz gibi birçok soruya cevap verebilme yetkinliğini kazanabilmelisiniz. Sizinle ilgili her şey açık bir hale geldiği zaman ilerleme süreciniz de başlayacaktır. Hatırlamanız gerekir ki başarıyı sendeletecek olan olumsuz faktörlerden biri de kararsız olmaktır. Ne istediğinizi biliyor olmak sizi her alanda profesyonel hale getirecektir.

Fikir Oluşturun

Her başarılı firmanın temelinde özgün bir fikir vardır. Bu kişisel markalama için de geçerli bir kuraldır. Yola çıkmadan önce kendine özgü fikirleriniz, değerleriniz ve ilkeleriniz olsun. Bu ana unsurlar doğrultusunda özgün düşünceler üretin ve bunları paylaşmaktan çekinmeyin. Başarılarınız kadar başarısızlıklarınızın da arkasında durarak ilke sahibi, kararlı bir duruş sergileyin. Deneme-yanılma yöntemini sıkça kullanın ve farklı stratejiler kullanın. Henüz öğrencilik yıllarında başarısızlığı tecrübe etmek ilerleyen süreçte daha hızlı hareket etmenize neden olacaktır. Bu yüzden girişim cesaretinizin en yüksek olduğu dönemler, öğrencilik yıllarıdır. Bu fırsatı iyi değerlendirmenize olanak tanıyan firmalar ile iş birliği içine girin, projelere destek verin. Taze, yenilikçi ve özgün fikirlerinize her sektörde ihtiyaç duyulacaktır. Bunun yanı sıra öğrencilere özel indirim sunan çeşitli marka atölyeleri de açılmaktadır.

 İçeriklerinizin Kitlelere Ulaşmasına İzin Verin

Öğrencilik hayatınızda boş vakitlerinizi nitelikli bir şekilde değerlendirmenin en iyi yolu içerik zenginliğini arttırmak olabilir. Kariyerinize yatırım yapmak, ileride karşılığını fazlaca alacağınız kârlı bir girişimdir. Bu nedenle uzmanlık alanınızı kapsayan size özel içerikler oluşturun. Bu içeriklere ihtiyacı olan kitleyi tespit edin ve onlara yönelik çözüm stratejileri oluşturmaya çalışın. İş hayatının rekabet sahasına atılmadan önce arkanızda bir kitlenin olması, size güç verecektir. Kazandığınız özgüven ile daha cesur girişimler yapmanız olası olacaktır.

Kişisel Marka Değerinizi Kalıcı Hale Getirin

Kişisel markanız, sizi temsil edecek ve sizi hatırlatacak bir rozet işlevi kazanacaktır. Geniş kitlelere ulaşmanıza ve olumlu bir algı uyandırmanıza katkı sağlayacaktır. Algı sürecinin pozitif bir şekilde başlaması ve ilerlemesi ise size bağlıdır. İstenilen sonuç alındığı zaman bunu kalıcı hale getirmek temel amacınız olmalıdır. Aksi takdirde tüm bu girişimler size uzun vadede yarar sağlamayacaktır. Üretiminiz, düşünceleriniz ve çözüm odaklı yaklaşımlarınız unutulmadığı sürece markanız da unutulmayacaktır. Önemli olan geride sizi hatırlatacak ve sizi alanınızda yetkin gösterecek şeyler bırakmış olmaktır. Ancak kendinize ait değerleriniz olmadığı sürece bu düşüncede başarıya ulaşmanız oldukça zor olacaktır. Özgün düşünceler ve doğru davranışlar genellikle içsel değerlere bağlı olarak gerçekleşir. Kişiselliğinizi çok yönlü olarak geliştirin, farklı kılın ve kalıcı marka sürecinizin oluşumunu izlemeye başlayın.

Uzman Fikirlerden Yararlanın

Öğrencilik hayatınızda iletişim becerilerinizi maksimum düzeyde kullanmaya çalışın. Farklı karakterler ile fikir alışverişi yapmak problem çözme ve analiz yeteneğinizi geliştirecektir. Düşünce dünyanızı geliştirecek olan bu atılım, karşılaşabileceğiniz farklı durumlara karşı hazır hale getirecektir. Çeşitli sosyal platformları kullanarak alanınızda uzman kişilerle irtibata geçmeniz ve onlarla fikir alışverişi yapmanız da yararlı olabilir. Kişisel marka sürecinizi yönetmek konusunda alacağınız tavsiyeler, daha stratejik bir yol izlemenizi sağlayacaktır. Deneyimlerden yararlanın ve imkanlarınız çerçevesinde olabildiğince profesyonel hareket edin.

Kariyer Hayatınızda Size Yararlı Olabilecek Tüm Etkinliklere Katılın

Bu süreçte kendinizi daha donanımlı hale getirmek ileride tercih edilmenizi sağlayacaktır. Fırsatınız olduğu sürece eğitsel ve kültürel faaliyetlere katılmaya özen gösterin. Bilgi ve tecrübe bakımından ne kadar yeterli olursanız ileride o kadar hızlı yükselebileceğinizi unutmayın. Üstelik kariyer aşamasına geçtiğiniz zaman bu faaliyetlere vakit ayıramama ihtimalinizin yüksek olduğunu unutmayın.

Sosyal Medyayı Doğru Kullanın ve Dil Öğrenin

Sosyal medya öğrenciler tarafından genellikle rastgele veya eğlence amaçlı kullanılır. İleriye dönük hedefleri olan, alanında kişisel marka olmak isteyen biri ise daha bilinçli kullanmalıdır. Kariyeriniz ile ilgili katıldığınız çeşitli etkinlikleri paylaşabilir, uzman kişilerin fikirlerini değerlendirebilirsiniz. Özel hayatınız ile ilgili paylaşımlarda dengeli ve saygılı olmaya özen gösterin. Paylaşacağınız içerikler ile henüz bu yıllarda kitle edinmeye başlayacağınızı unutmayın. Marka değerinizi yükseltecek pozitif paylaşımlar, ileriye dönük yatırımlarınızdan biri olacaktır.

Marka oluşturma sürecinde dil öğrenmeyi ihmal etmeyin. İletişim becerileriniz ve yabancı dil bilginiz yeterli düzeye ulaştığı zaman global alanda sesinizi duyurma ihtimaliniz de artacaktır.

Önceki İçerikKişisel Markanıza Değer Katan 20 Etkili İpucu
Sonraki İçerikKişisel Marka Yaratırken Olmazsa Olmaz: Özgüven Yolculuğu