Görsel Keşif Motoru: Pinterest

Pinterest’i yalnızca glütensiz kurabiye tarifleri ve banyo tadilat fikirlerini kaydetmek için kullanıyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Hem çevrimiçi hem de gerçek mekanda faaliyet gösteren küçük işletmeler için, Pinterest’ten web sitenize trafik çekmekte büyük bir potansiyel vardır. Peki işletmeniz neden Pinterest kullanmalı?

 • 2019’un 4. çeyreği itibarıyla Pinterest’in aylık 335 milyondan fazla aktif kullanıcısı var
 • Haftalık reklamcıların% 90’ı bir satın alma işlemi yapmak için Pinterest’i kullandı
 • Pinterest kullanıcılarının% 40’ının hane geliri 100.000 ABD dolarıdır
 • İnternetteki tüm kadınların% 45’i Pinterest kullanıcısı
 • Yeni kayıtların% 50’si erkek
 • Tüm pinlerin üçte ikisi markaları veya ürünleri temsil eder
 • Pinner’ların% 73’ü markaların içeriğinin Pinterest’i daha kullanışlı hale getirdiğini söylüyor
 • Kullanıcıların% 93’ü satın alımları planlamak için Pinterest kullanıyor
 • Kullanıcıların% 55’i sitede alışveriş yapıyor
 • 18-34 yaş arası Amerikalıların% 34’ü Pinterest kullanıyor
 • Pinterest görüntüleri 25-54 yaşları arasındaki ABD’li kadınların% 83’üne ulaşıyor
 • Şubat 2018’de 600 milyon Pinterest Lens araması yapıldı
 • Y kuşağının% 59’u Pinterest’te ürün keşfett
 • % 72’si Pinterest’in onlara hiçbir şey aramadıklarında alışveriş yapmaya ilham verdiğini söylüyor.
 • % 70’i Pinterest’te yeni ürünler keşfediyor.
 • % 90’ı, Pinterest’in ne satın alacaklarına karar vermelerine yardımcı olduğunu söylüyor.
 • % 78’i, Pinterest’teki markalardan içerik görmenin faydalı olduğunu söylüyor.
 • % 66’sı bir markanın rozetini gördükten sonra bir şeyler satın alıyor.
 • % 59’u satın aldıkları ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Pinterest’i kullanıyor.

Güçlü bir Pinterest SEO stratejisi, erişiminizi artırmanın ve daha fazla satış elde etmenin en iyi yollarından biridir. Aslında, Pinterest’teki SEO, tartışmasız diğer tüm sosyal medya platformlarından daha önemlidir.

Bu blog gönderisinde, markanızın Pinterest’teki varlığını büyütmek, alakalı kitleleri hedeflemek ve işletmeniz için tıklamaları ve satışları artırmak için SEO’yu nasıl kullanabileceğinizi ele alıyoruz:

Pinterest bir sosyal ağ değildir; görsel bir keşif motorudur ve insanların yeni fikirler ve ilham bulmak için ziyaret ettikleri ana yerlerden biridir.

Bir Pinner, platformdaki yeni içeriği kaydırmaya gittiğinde, Ana Sayfa Akışına gelir. Ana Sayfa Akışı, daha önce aradıklarınıza ve kaydettiklerinize göre Pinleri gösterir!

Pinterest’i Stratejik Kullanmak için 12 Adım:

Pinterest bir sosyal ağ değildir – görsel bir keşif motorudur ve insanların yeni fikirler ve ilham bulmak için ziyaret ettikleri ana yerlerden biridir.

Bir Pinner, platformdaki yeni içeriği kaydırmaya gittiğinde, Ana Sayfa Akışına gelir. Ana Sayfa Akışı, daha önce aradıklarınıza ve kaydettiklerinize göre Pinleri gösterir!

Pinterest temel olarak arama ve keşif için tasarlandığından, içeriğiniz Instagram, Facebook ve Twitter gibi diğer platformlarda olduğundan çok daha uzun bir raf ömrüne sahip olur.

Platformu bir sosyal kanaldan daha fazlası olarak düşünmek önemlidir.

Arama motoru optimizasyon stratejinizin devreye girdiği yer burasıdır .

Aşağıdaki 12 ipucunu takip ederek, Pinterest SEO’nuzu bir sonraki seviyeye taşıyacak ve markanız için çok daha fazla değer elde edeceksiniz! 

1. Başarı için Profilinizi Oluşturun
2. Mükemmel Biyografiyi Oluşturun
3. Onaylanmış Olmak
4. Görünürlüğünüzü Arttırmak İçin Diğer Hesapları Takip Edin
5. Video Pinlerini Yayınlayın
6. Anakartlarınızı Aranabilir Yapın
7. Büyüleyici, Orijinal İçerik Oluşturun
8. En İyi Oranlara Sahip Pinler Oluşturun
9. Stratejik Pin Açıklamaları Yazın
10. Zengin Pinler Açıklamaları Yazın
11. Pinterest Reklam Oyununa Katılın
12. Tutarlı Ol

1: Profilinizi Başarı İçin Ayarlayın

Pinterest SEO’nuzu geliştirmenin en hızlı ve en kolay yollarından biri, görünen adınıza anahtar kelimeler eklemektir.

Markanızı doğru şekilde yansıtan, ancak aynı zamanda alakalı arama sorgularında keşfedilmenize yardımcı olan kelimeleri kullanmak isteyeceksiniz.

Görünen adınıza ek olarak, Pinterest kullanıcı adınızı da düşünmeye değer.

Kullanıcı adınız profilinizin URL’si olarak işlev görür, bu nedenle doğrudan, kısa ve akılda kalıcı bir tane seçtiğinizden emin olun.

Tüm sosyal kanallarınızda ve web sitenizde aynı kullanıcı adını kullanmak akıllıca olacaktır – bu, platformlar arası keşfedilebilirliğe gerçekten yardımcı olur. Ve bu sizi yalnızca arama dostu yapmakla kalmaz, aynı zamanda sizi zaten tanıyan sosyal kitlelerin bunun Pinterest hesabınız olduğunu anlamasını da kolaylaştırır.

2: Mükemmel Biyografiyi Oluşturun

Biyografiniz stratejik anahtar kelimeler kullandığınız sürece istediğiniz kadar yaratıcı veya anlaşılır olsun nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, kim olduğunuzu ve neler yapabileceğinizi/sunabileceğinizi açıklayan bir biyografi hazırlamak iyi bir fikirdir.

İlk taslağınızı oluşturduktan sonra, profilinizi bulmak için birisinin Pinterest’te arayabileceği ilgili kelimeleri gözden geçirin ve vurgulayın. Çok fazla yoksa, çizim tahtasına geri dönmeye değer.

Biraz kişilik eklemek istiyorsanız, ikinci cümlede bir slogan veya alıntı yaparak yaratıcı olun, ancak ilk cümleyi anahtar kelimeler için ayırın.

İPUCU: Biyografinize bir harekete geçirme ifadesi ekleyin! Bu oldukça görünür noktaya bir CTA eklemek, etkinliği ve katılımı teşvik etmek için harika bir fırsattır.

3: Web Sitenizi Sahiplenin (ve Alışveriş Yapın!)

Web sitenizi Pinterest’te talep etme zamanı ve işte nedeni.

İlk olarak, web sitenizin URL’sini profilinizde gösterebileceksiniz – ki bu çok büyük bir şey! Web sitenizin URL’sini profilinizde öne çıkarabildiğinizde, bu bir tür anahtar kelime görevi görür ve Pinners tarafından daha da keşfedilebilir olmanızı sağlar.

Daha sonra, daha resmi görünmenize yardımcı olacak ve sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olacaktır!

Pinterest’te kendinizi doğrulamanın iki yolu vardır: web sitenizi talep etmek ve kendinizi bir satıcı olarak doğrulamak.

İlk olarak, web sitenizi talep edin.

Web sitenizi talep ettiğinizde, Pinterest’e meşru bir işletme veya marka olduğunuzu belirtmiş oluyorsunuz.

Ek bir bonus olarak, platformda doğrulanmış bir web sitesine sahip olmak, performansınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olan Pinterest Analytics’inizde daha fazla ölçüme erişmenizi sağlar.

Birçok hesapta ayrıca “Doğrulanmış Satıcı” yazan mavi bir onay işareti bulunur. Bu, markanın stokta bulunan ürünleri mağaza sekmesinde doğrudan bağlayabildiğini gösterir .

Ürünleriniz varsa, Pinterest’te Doğrulanmış Satıcı olarak doğrulanmak, kullanıcıların ürünlerinizi Pinterest’te satın almasını çok daha kolay hale getirecek ve daha fazla satışla sonuçlanacaktır!

4: Görünürlüğünüzü Artırmak İçin Diğer Hesapları Takip Edin

Pinterest, bir sosyal platformdan çok bir keşif platformu olsa da, kimi takip ettiğiniz hala önemlidir.

Doğru insanları takip etmek sizi doğru gözlerin önüne getirir, bu yüzden stratejik olarak seçin.

Sizinkine benzer profilleri takip ettikten sonra, Pinlerinizin takipçilerinin önerdiği Pin önerilerinde görünme olasılığı daha yüksektir.

İPUCU: Size benzeyen markaları veya bireyleri takip etmenin yanı sıra, markanıza iyi uyan etkileyicileri ve ünlüleri takip etmek de iyi bir fikirdir. Yüksek trafikli hesaplarla bağlantı kurmak, Pinlerinizi daha da artırmanıza yardımcı olacaktır!

5: Video Pinlerini Yayınlayın

Yayıncılar videoyu sever. Organik Video Pinlerinin görüntüleme sayısı, özellikle yiyecek ve içecek, güzellik, kendin yap, eğlence ve ev dekorasyonu kategorilerinden kaynaklanan bir önceki yıllara göre %240 arttı. 

Video Pinleri, marka hikayeniz hakkında bir görselde paylaşabileceğinizden çok daha fazlasını paylaşmanıza olanak tanır. Aslında, Video Pinleri, Pinterest mobil uygulaması arama sonuçlarının en üstünde listelenir. Mobil cihazınızda “sağlıklı yaz tarifleri” gibi popüler bir arama sorgusu girerseniz, beslemenin geri kalanının üzerinde duran bir Video Pin bloğu görürsünüz.

Video içeriğinizi incelenmek üzere Pinterest’e göndermek için bir tarih ve saat seçin (tüm videolar Pinterest tarafından onaylanmalıdır) ve videonuz onaylanır onaylanmaz seçtiğiniz panoda yayınlanmaya başlayacaktır.

6: Panolarınızı Keşfedilebilir Hale Getirin

Pinterest Panoları, platformda keşfedilebilirliğinizi artırmak için başka bir harika fırsattır.

Panolar, Pinterest’teki arama sonuçlarında da görünebilir, bu nedenle pano adlarınızı ve açıklamalarınızı olabildiğince SEO dostu yapmalısınız. Bunları stratejik anahtar kelimeler kullanarak adlandırdığınızdan emin olun, çünkü bunlar yönetim kurulunuzun SEO’su ile dünya çapında bir fark yaratacaktır.

Herkes eğlenceli veya yaratıcı bir pano adını sever, ancak aranabilir terimler de eklemeye çalışın.

Ayrıca, pano adlarınızla koordinasyon sağlayan ve anahtar kelimeler içeren ayrıntılı pano açıklamaları yazmakta fayda var.

7: Büyüleyici, Orijinal İçerikler Oluşturun

Profilinizi Pinterest’in arama motoru için optimize etmenin en iyi yolu? Kullanıcıların görüntülemek, kaydetmek ve etkileşim kurmak isteyeceği içerikler oluşturun.

Pinners’ın dikkatini çekmek için, yalnızca alakalı ve kullanışlı değil, aynı zamanda görsel olarak dikkat çekici fikirler oluşturmak önemlidir.

8: Optimal Oranlara Sahip Pinler Oluşturun

Resimlerinizin ve videolarınızın oranını hiç düşünmediyseniz, Pinterest’te ciddi bir numarayı kaçırıyor olabilirsiniz.

Optimum bir oran kullanmak, Pinlerinizin arama sonuçlarında tam olarak görüntülenmesini sağlar ve bu ne kadar iyi performans gösterdiklerine gelince büyük bir fark yaratabilir.

Bir görüntünün tatlı noktası 2: 3 oranı veya 600 × 900 pikseldir. Önceden popüler olan süper uzun görsellerin artık iyi performans göstermediğini unutmayın, çünkü Pinterest bunları arama sonuçlarında geçersiz kılabilir.

Pinterest, aşağıdakiler dahil olmak üzere çok çeşitli boyutlarda video Pinlerini destekler:

 • 1: 1: kare
 • 9:16, 4: 5, 2: 3: dikey
 • 16: 9: yatay

Bununla birlikte, yatay Pinler genellikle Pinterest’te ilgi görmez. Instagram veya Facebook’tan 1: 1 kare videolarınız varsa, mobil cihazlarda en iyi arama sonuçlarında videoları kare biçiminde gösteren Pinterest’te rekabet etme şansınız daha yüksektir.

9: Stratejik Pin Başlıkları ve Açıklamaları Araştırma

SEO anahtar kelimelerini ekleyebileceğiniz birden fazla yer vardır, ancak en önemli yerlerden biri Pin başlığınızdır.

Buradaki anahtar kelimeleriniz mümkün olduğunca çok sayıda alakalı temeli kapsamalıdır. Pin başlıkları 100 karaktere kadar olabilir; başlığınızı basit, ilgi çekici ve alakalı tutun. Bu, Pinlerinizin hedef kitlenizin arama sonuçlarına girmesine, erişiminizi artırmasına ve topluluğunuzun büyümesine yardımcı olacaktır.

Pin başlıklarınızda optimize edilmiş anahtar kelimelere sahip olmanın yanı sıra, bunları Pin açıklamalarınıza da eklemelisiniz.

Pin açıklamaları için her zaman önce en önemli ve ilgili bilgileri paylaşın. 500 karaktere kadar kullanabilirsiniz, ancak ilk 50-60 karakter, Pinner’ların akışlarında görecekleri şeydir – bundan yararlanın!

Pin açıklama kopyası düşündüğünüzden daha fazla yardımcı olur – alaka düzeyini bildirir ve içeriğinizin nerede görüneceğini belirlemeye yardımcı olur. Pininiz için mantıklıysa, bu alana önemli anahtar kelimeleri, hashtag’leri ve marka adlarını eklediğinizden emin olun. 

Pin başlıklarınıza ve açıklamalarınıza arama için optimize edilmiş anahtar kelimeler eklemek, içeriğinizin platformda daha kolay bulunmasını sağlamanın en iyi yollarından biridir, bu nedenle bu, kaçırmak istemeyeceğiniz bir adımdır.

Pinlerinize hangi anahtar kelimeleri ve hashtagleri eklemeniz gerektiğinden emin değilseniz, Pinterest’in yerleşik anahtar kelime araştırma aracını kullanarak ilham alabilirsiniz.

Pinterest arama çubuğunda “tırnak sanatı” gibi genel bir terimi arayarak, aramanızı daha spesifik hale getirmek için Pinterest tarafından sağlanan bir dizi anahtar kelime göreceksiniz.

Bu önerilen anahtar kelimeler arama popülerliğine göre sıralanmıştır, böylece Pinleriniz için anahtar kelimeleri ve hashtagleri planlarken bunu hesaba katabilirsiniz.

Örneğin, çok sayıda takipçiniz yoksa, daha az popüler anahtar kelimeleri seçmeye değer olabilir. Muhtemelen, bu anahtar kelimeler için daha az rekabet edeceksiniz, bu da arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacağınız anlamına gelir.

Anahtar kelimeleri bulmak ve eklemek fazladan çaba gibi görünse de, bu Pinleriniz için daha fazla trafik sağlamanın en iyi yollarından biridir.

10: Zengin Pinler Kullanın

Konu Pinterest’te SEO’yu artırmak olduğunda en iyi arkadaşınız zengin Pinlerdir! Pinlerinize daha fazla ayrıntı eklemenin harika bir yoludur (keşfedilebilirlik söz konusu olduğunda her küçük yardımcı olur) ve ayrıca web sitenize daha fazla trafik çekmeye yardımcı olur.

Web sitenizden bir Pin oluşturduğunuzda, sitenizden tüm ekstra ayrıntıları aldığı için Zengin Pin olur.

Şu anda Pinterest’te kullanabileceğiniz dört tür Zengin Pin vardır: “Ürün”, “Makale”, “Uygulama” ve “Tarif”.

Kullandığınız Zengin Pin türüne bağlı olarak, genellikle Pinterest’in arama sıralamasında daha iyi performans gösterirler.

11: Pinterest Reklam Oyununa Katılın

Pinterest Reklamları, tanıtmak için ödeyebileceğiniz Pinlerdir.

Halihazırda mevcut olan en iyi performans gösteren pininizi, yeni bir resmi veya videoyu reklam olarak tanıtmayı, hatta web sitenizdeki görüntüleri sabitleyip tanıtmayı seçebilirsiniz!

Pinterest bir keşif platformu olduğundan, kullanıcılar genellikle markalı Hikayeler ve gönderilerden gelen aşırı gürültüye maruz kalmazlar, bu da ortaya çıktığında yeni fikirler veya ürünler içeren bir reklamla ilgilenme olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Pinterest Reklam Yöneticinizde nasıl tanıtım yapmak ve ödeme yapmak istediğinize karar verdikten sonra, yeni tanıtılan Pininiz, ana sayfalarında olduğu gibi, onları en çok fark edecekleri yerlerde yeni kitlelerin önünde görünecektir.

Pinterest Reklamlarından yararlanmak, içeriğinizi daha fazla kullanıcının önüne çıkararak, markanıza daha fazla dikkat çekerek ve trafiği artırarak SEO’yu güçlendirmenin harika bir yoludur!

12: Tutarlı Olun

Hayattaki çoğu şey gibi, Pinterest’teki tutarlılık da anahtardır.

SEO’nun en iyi uygulamalarını ne kadar çok takip ederseniz, Pinterest algoritması hesabınızın neyle ilgili olduğunu o kadar çok öğrenecektir, bu profilinizin ve içeriğinizin ilgili kullanıcılara Pinterest’te gezinirken sunulacağı anlamına gelir.

Pinterest’te gerçekten çok fazla etkinlik diye bir şey yoktur, bu nedenle markanız ve teklifleri hakkında tutarlı bir SEO mesajı gönderdiğiniz sürece ne kadar çok zaman yatırım yaparsanız o kadar iyidir.

Unutmayın, Pinterest’teki içerik diğer sosyal ağlara göre çok daha yeşildir, bu nedenle doğru SEO stratejisi ile Pinleriniz 12 ay sonra hala dolaşımda olabilir!

Artık Pinterest’te büyümek için ihtiyacınız olan tüm SEO ipuçlarına sahipsiniz. Sürekli olarak SEO’nun en iyi uygulamalarını takip ederek, güçlü, alakalı bir kitle oluşturabilir ve içeriğiniz ve markanızla son derece ilgili bir tabanı çekebilirsiniz.

Öyleyse ne bekliyorsunuz? Bugün bazı optimize edilmiş Pinleri paylaşmaya başlayın!

Kaynaklar: 

https://www.smamarketing.net/blog/pinterest-seo-best-practices-2020
Önceki İçerikDünyanın En İyi 5 Kişisel Web Sitesi
Sonraki İçerikKişisel Marka Röportajları 9: Tunç Vidinli