Tüm Zamanların En Etkili Girişimcileri / 3

“Tüm zamanların En Etkili Girişimcileri” makale serisinin üçüncü bölümünde yer verdiğimiz girişimciler, hayat hikayeleri, başarıları ve özgün fikirleriyle milyonlarca insana ilham verdi!

Ariana Huffington

“Liderliğin en büyük becerilerinden biri, soğukkanlılıktır. Dünyada ne zaman bir şey yaparsan yap; eleştiri olacak.”
-Arianna Huffington

Arianna Huffington, blog yazmada en etkili isimlerden biridir. Bazılarınız bunu bilmiyor olabilir, ama aynı zamanda çevrimdışı bir yazardır, 1981’de Maria Callas’ın biyografisini ve sekiz yıl sonra 1989’da Picasso hakkında bir biyografiyi yazmaktadır.

Eski kocasının 90’ların başında senato için başarısız teklifi sırasında muhafazakâr davalara verdiği destek Huffington’ın daha iyi tanınmasını sağlamıştır.

Huffington daha sonra Ken Lerer ve Jonah Peretti ile Huffington Post’u kurdu.

Web sitesi, politika, iş, yaşam tarzı, çevre, medya ve eğlence haberleri hakkında çok sayıda değerli bilgi sağlamaktadır. Arriana Huffington ve ortakları, 2000 yılında, Huffington Post’un ilk yerel versiyonlarını HuffPost Chicago adıyla piyasaya sürdüler ve kısa süre sonra New York, Denver ve Los Angeles versiyonları geldi.

Arianna Huffington, Huffington Post aracılığıyla da birçok ödül kazandı. 2006 ve 2007 yıllarında Webby en iyi politika bloğu ödülü kazanan Huffington Post, Time dergisinde 2009’un en iyi 25 blogu içinde ikinci seçildi.

Peter Jones

Gerçekten inandığınız bir şirket kurmanız gerektiğine tutkuyla inanıyorum. İlgilenmediğiniz bir şeye başlamayın, tutkulu olduğunuz bir şeye başlayın.” -Peter Jones

Peter Jones CBE, BBC’de yayınlanan bir İngiliz televizyon programı olan Dragon’s Den’deki rolüyle muhtemelen iyi biliniyor. Jones aynı zamanda ana iş ilişkileri mobil telekomünikasyon, medya ve eğlence endüstrilerinde olan İngiliz bir girişimcidir.

Jones’un para kazanmak için yaptığı ilk ticari girişimi, 16 yaşında kurduğu bir tenis akademisiydi. İkinci ve aynı zamanda başarılı iş girişimi farklıydı, çünkü bilgisayar üreten bir teknolojik şirketti. Ancak işletme, müşterilerinden ödeme alamayınca iflas etti. Bu durum Jones’u üç yatak odalı evinden ve arabalarından vazgeçmek zorunda kalmasına yol açarak onu ailesinin yanına taşınmaya zorladı.

Daha sonra Siemens Nixdorf şirketine katıldı ve 20 yaşında Birleşik Krallık’ta bir iş biriminin gelmiş geçmiş en genç başkanı oldu. Siemens Nixdorf’tan ayrıldıktan sonra telekomünikasyon endüstrisinde çalıştı ve bir yıllık zorlu bir birikimin ardından Phones International Group olan bir sonraki iş girişimini kurdu.

İşi, yaşamaya uygun bir yer bulacak kadar büyüyene kadar ofis katında uyumak zorunda olduğunu belirttiği için başlangıçta zamanlar açıkça zordu. İşi başarılı oldu ve ilk yılının sonunda yaklaşık 14 milyon £ gelir elde etti, bu da ikinci yılında neredeyse 45 milyon £ ‘a ulaştığında iki katından fazla arttı.

Peter James şüphesiz Birleşik Krallık’ta telekomünikasyonu yeni zirvelere ve yeni seviyelere getirdi ve bunu yaparak, iş dünyasında gerçek bir girişimci olduğunu kanıtlayan cesur inanç sıçramalarına neden oldu.

İkinci iş girişimine başladığından beri BBC’deki Dragon’s Den programı aracılığıyla birçok başka yatırımın parçası oldu.

Penny Streeter

“Her seferinde bir gün hayata tutun çünkü her gün yeni zorluklarla farklı bir gündür.” -Penny Streeter

Penny Streeter, en iyi bilen girişimcilerden biri değil belki ancak onun başarı hikayesi ilham veren bir hikaye.

İşini kaybettiğinde ve ilk evliliği bozulduğunda evsiz kaldıktan sonra, Penny Streeter hayatını değiştirdi ve şimdi 208 milyon sterlin değerinde başarılı bir iş kadını oldu.

Penny Streeter, 1967’de Zimbabwe’de doğdu ve daha sonra 1983’te mezun olduğu Johannesburg’daki Alberton Lisesi’ne gitti. Daha sonra Güney Afrika’dan ayrıldı ve bir işe alım işi kurduğu İngiltere’ye taşındı.

Ne yazık ki, 1989’da iş başarısız olduktan sonra beş parasız ve evsiz kaldı ve boşandı. Ama bunun onu engellemesine izin vermedi.

Altı yıl sonra 1995’te, daha önce içinde bulunduğu korkunç durumdan çıktıktan sonra, bu sefer başarılı olabileceğinden emin olarak yeniden iş kurdu.

Kendine olan güveni ve tutkusu, Ambition 24hours adında bir girişim başlattığında ödüllendirildi. Ambition 24Hours önemli bir başarıya dönüştü ve hemşirelik, sosyal hizmet uzmanları, öğretmenler, öğretim görevlileri ve bakıcılar gibi sektörlerdeki ihtiyacı karşılamak için geçici personel istihdamında uzmanlaştı.

2004’te Güney Afrika’da bir hemşirelik acentesi kurarak 11 milyon sterlinlik bir yatırım planı yaptı. Sadece iki yıl sonra 2006 yılında şirket ilk büyük satın alımını gerçekleştirdi; onu geçici bakım personeli için en büyük kurum yapıyor.

Charles Kemmons Wilson

“Kendi başarıma yol boyunca pek çok başarısızlık eşlik etti. Ama en büyük hatayı yapmayı reddettim: hata yapma konusunda çok fazla endişelenmek.” -Charles Kemmons Wilson

Charles Kemmons Wilson, otelcilik işine olan bağlılığı ve tutkusuyla tanınan bir isimdir.

Tahminen Wilson, bir yolculuğa çıktıktan sonra iş girişimi fikrini ortaya attı ve bir otelci olmak istedi. Wilson daha arkadaş canlısı, tutarlı, daha kaliteli ve insanların tekrar tekrar gelmekten gerçekten zevk alacağı bir yer yaratmak istedi.

O ve iş ortağı Wallace E. Johnson, Bing Crosby filmine atıfta bulunan bir şaka olarak mimarlarından birinden geldiği söylenen Holiday Inn of America işine adını verdiler.

1957’de Wilson’ın franchise zinciri önemli ölçüde büyüdü. 1958’e gelindiğinde Wilson ve Johnson, ülke genelinde 50 farklı tatil oteli kurmayı başardı ve ertesi yıl 100’e iki katına çıktı. Beş yıl içinde Holiday Inn sayısı 500’e (1964) ulaştı.

Şaşırtıcı bir şekilde, Wilson, sıfırdan bir iş kurarak on yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, 1968’de ülke çapında 1000 farklı Holiday Inn’in sihirli sayısına ulaşmıştı.

Wilson, geleneksel oteller ve Howard Johnson’s, Best Western ve hatta Ramada Inn Company gibi daha büyük rakipleri üzerinde finansal olarak büyük baskı oluşturan piyasadan yararlanmak için bazı yenilikçi yollar yarattı.

Charles Wilson’ın Time dergisinin kapağına çıktığı 1972’ye kadar dünya çapında 1400 Holiday Inn oteline ulaştı.

1979’da Charles Wilson otelcilik işinden emekli oldu ve The Holiday Inn Corporation (Holiday Corporation), Birleşik Krallık merkezli Bass PLC şirketi tarafından devralındı. Ancak, 1990 yılına kadar Charles Wilson hisselerinin geri kalanını Bass PLC’ye sattı ve bu şirketin tam kontrolü dünya çapında tanındı.

Simon Nixon

“Hedefinize ulaşmak yalnızca gerçek tutku gerektirir. Bazen sıkı çalışma tutku kadar önemli olmayabilir. Ayrıca, başarıya ulaşmak için yönlendirilmiş bir yol haritası izlemenize gerek yoktur. Bunun yerine, kendi rotanızı seçin ve bundan bir başarı yolu açın.” -Simon Nixon

Simon Nixon, kartlarını göğsüne yakın ve kişisel hayatını özel tutmayı seven girişimcilerden biridir. Bu nedenle 2008 yılına kadar Simon Nixon hakkında fazla bilgi yoktu.

Kim olduğunu bilmiyorsanız, Simon Nixon Money Supermarket’i kuran kişi olarak bilinir. Moneysupermarket.com Group PLC, finansal hizmetlerde uzmanlaşmış, İngiliz fiyat karşılaştırma web sitesi tabanlı bir işletmedir. Web sitesi, tüketicilerin enerji otomobil sigortası, ev sigortası, seyahat sigortası, ipotekler, kredi kartları ve krediler dahil olmak üzere bir dizi üründe fiyatları karşılaştırmasına olanak tanır.

Simon Nixon, şirketi 1993 yılında Birleşik Krallık’taki Nottingham Üniversitesi’nde öğrenciyken kurdu.

1999’da Nixon, işletmeyi çevrimiçine aldı, çevrimiçi ipotek bilgileri sağladı ve kredi kartı ve bireysel krediler sektöründe hizmetler sunmak için genişledi.

Parlak ve canlandırıcı müşteri hizmetlerinin birleşimiyle, işletme en çılgın hayallerinin ötesine geçti ve 2003’te para süpermarket markası altında sigorta süpermarket.com adında başka bir web sitesi açtı.

Ardından 2004’te travelsupermarket.com’u kurdu. İş büyüyordu ve 2007’de Duncan Cameron, Simon Nixon’un yaklaşık 162 milyon sterline satın aldığı% 47’lik hissesini satmıştı.

Aynı yıl, şirket Londra borsasına kote oldu ve şimdi İngiltere’nin en iyi bilinen işletmelerinden biri haline geldi.

Kaynak: https://www.incomediary.com/30-most-influential-entrepreneurs-of-all-time-2

Önceki İçerikKişisel Markanız İçin Takip Etmeniz Gereken Podcastler
Sonraki İçerikBir Influencer’ın Kaleminden: 13 Ders